rahutu uni 27.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mure selline, aasta ja kuu vanune laps magab öösiti väga rahutult ja ärkab tihti suure nutuga. Rahutu magaja on ta alati olnud ja perearst on seda hammaste tulekuga seletanud, olen ka valuvaigistavat küünalt proovinud kuid ei näe et see midagi muudaks. Imikuna oli lapsel väga tugev refluks ja olen täheldanud et ta suust tuleb ööselt halba lõhna, kas võib ärkamiste põhjuseks olla maost tagasi valguv maomahl? Kuna ilmselt veel praegu ei tööta maolukuti korralikult. Ja päevauned vankris magab laps pikalt ja ärkamisteta (veidi istukil asendis). Kas oleks põhjust minna eriarsti juurde või kasvab ta sellest välja?'
Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel kujuneb unetsükkel välja umbes 3-ndaks eluaastaks. Rahu uni on sageli probleemiks ka täiesti tervetel ja hea arenguga lastel. On täiesti loomulik, kui laps ärkab une ajal kuni 5-8 korda. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest. Kui Teie laps uinub lutipudeliga, siis sellest harjumusest peaks loobuma. Piim, mahl, imiku toidusegu koguneb suhu ja võib põhjustada tõsist nn lutipudeli kaariest ning lutipudeli vajadus uinumiseks ja selle otsimine ärkamise ajal, muudab une rahutuks.
Kui kahtlustate toidu tagasiheidet ehk refluksi, siis soovitan panna ka ööseks lapse peaalune kõrgemaks. Tavaliselt on refluks esimese poolaasta haigus ja hiljem see taandub. Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja areneb normaalselt pole vaja ka refluksi ravida. Kui aga lapsel on halb kaaluiive vajaks ta uuringuid.

Edu soovides,
Tiia Voor