aastase lapse päeva toitumisplaan 08.10.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Tekkis küsimus aastase lapse päeva toitumis kavast ja nimel õhtusöögist, milline see peab olema ning kui kaua enne magamaminekut? Lapsel on kaalu probleemi pole, rinnapiima andmist lõpetasin kui ta oli 11 kuud vana. Öösel magab laps üsna rahutu , rabeleb, nutab, keskmiselt ärkab 4-6 korda.
Hetkel meie päevaplaan on selline:
6:00 piimasegu 180 ml
8:00 ärkamine
9:00 hommipuuder ( teen 50/50 vee- ja piimaga)
10:30 - 12:00 esimene uni
13:00 -lõuna ( liha/kala köögivilja püreega, supp frikadellidega)
15:30 -17:00 teine uni , enne magamist saab 130 ml kefiiri
17:30(18:00) - õhtuoode ( kohipiim või joogurt juurviljadega, küpsis)
20:00 - vannitamine
20:15 - õhtupuuder
20:45 või 21:00 magamaminek, 200 piimasegu
Just ebakindel olen päevakava teiselpoolel. Kuulsin ja lugesin et mõnedel on õhtusöök kell 18-19 ja see on jällegi sarnane lõunaga, aga meil on õhtune puuder ja kohe enne magamaminekut. Öösel laps ärkab tihti ning joob palju ( vett, teed), vahest annan 120 ml kefiiri. Seega mõtlesin, võib olla ta õhtul piisavalt ei söö ning öösel ärkab nälja pärast?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Õhtune puder annab piisavalt kilokaloreid ja täidab kõhtu, Putru võite keeta piimaga, ei pea lahjendama veega.
Ei usu, et laps ärkab öösel tühja kõhu pärast, pigem tahab ta saada lutipudelit. Ilmselt annate pudelist öised joogid? Öösel võiks aga lapsele anda joogiks ainult vett, sest tee ja keefir sisaldavad suhkrut/piimasuhkrut (laktoos) ja suhkrut sisaldavad joogid mõjuvad hammastela halvasti. Kui õhtul on lapsel hambad puhtaks pestud, siis ei tohiks ta öösel peale vee midagi muud saada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor