täppverevalumid lapsel 04.05.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Probleem selline, et 1,5 aastasel lapsel tekkisid paar kuud tagasi labakätele täppverevalumid. Need kadusid umbes nädalaga ja seostada ei osanud neid millegagi. Nüüd tekkisid uuesti täppverevalumid kõrvalestadele ja ka kätele ning jalgadele. Laps ise on rõõmus ja tegus, mingisuguseid muudatusi üldseisundis tekkinud ei ole. Ei isumuutust ega väsimust ega midagi. On aga küll atoopiline dermatiit, allergeeni ei tea. Samuti on sageli nohus-köhas. Perearsti poolt sai tehtud vereanalüüs, milles ei esine mingisuguseid kõrvalekaldeid, korras on nii põletikunäitajad, puna- ja valgelibled ja ka trombotsüütide arv on normis. Samas ka verevõtmisel käel olnud zhgutt põhjustas uute täppverevalumite teket. Verejooksud peatuvad täiesti normaalselt ja probleemideta. Sinikad ka ei tundu kergesti tekkivat, aga seda on sleles vanuses lapsel raske hinnata - ta ikka kukub küllalt tihti ja jalgadel on sageli mõni sinikas, aga mitte hulgi.
Mis võiks olla täppverevalumite tekkimise põhjuseks, sest mingi põhjus peab sel ju olema? Kas jääda lihtsalt ootama ja jälgima või peaks siiski kohe tegutsema?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Lastel on kõige sagedasemaks täppverevalumite tekkimise põhjuseks vereliistakute ehk trombotsüütide madal arv. Viimane tekib enamasti viirusinfektsiooni põdemise järgselt. Kui trombotsüütide arv on veres normaalne, on üheks võimalikuks põhjuseks veresoone seina suurenenud läbilaskvus tingituna veresoone seina põletikust (vaskuliit). Kirjelduse järgi on võimalik, et lapsel on lapseea kõige sagedasem vaskuliit- hemorraagiline vaskuliit. Hemorraagiline vaskuliit annab sageli mitu lööbe lainetust ja peale täppverevalumite nahal ei pruugi olla mingeid muid ilminguid. Ilma last nägemata aga ei saa ma aga midagi kindlalt arvata. Last võiks konsulteerida lastearstiga.

Parimate soovidega
Heli Grünberg