vaskuliit 19.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

lapsel diagnoositi vaskuliit (sai just 6aastaseks) olen juba kõike lugenud mis puudutab seda haigust ( internetist, perearst jne) Enamus vastuseid on et pole ravi. Mind hakkas huvitama kas midagi siis tõesti ei ole ka ravimtaimede seas mis selle haiguse puhul aitaks? Teeks heameelega õhtuti lapsele mingit teed või kompressi kui vaid teaks millest teha? hoolitsen selle eest et ta kõht korralikult läbi käiks ja mingit nö "keemiat" ( kahtlase värviga joogid) ei saaks, magusat ei sööks. Avastasin et ta päris hästi joob teed meega kuid mis teed teha? Tal tuleb ikka täppe jalgadele vahepeal rohkem, vahepeal vähem kas neid peab kartma või mitte? Kas võin kõike nendest talle anda, claritine, sana-sol, rauamikstuur. Olen ise aru saanud et, haigusest jagu saada peab kõigepealt seda tundma õppima, sellepärast on kõik info teretulnud.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hemorraagiline vaskuliit on arvatud isereguleeruvate haiguste hulka ja millel ei ole põhjuslikku ravi. Üks kindel soovitus, vältida toidus võimalikke sagedaminiesinevaid allergeene. Ravimteed on taimse päritoluga ja võivad olla allergeeniks. Pigem soovitaksin jõhvikamorssi. Jõhvikad ja teised metsamarjad ei ole veel arvatud allergiapõhjustajate esiridadesse. Mesi ise on tugev allergeen. Samuti ei soovitaks praegu Sanasoli kui ühte võimalikku allergeeni. Hemorraagiline vaskuliit kipub lainetama ja lööve võib uuesti ja uuesti ilmuda. Kindlasti peaks korduvalt tegema uriinianalüüse. Esialgu kord kuus ja ka edaspidi, kui nahalööve enam ei kordu, kord 3 kuu jooksul kuni umbes aasta haigusest mööda saab. Ja vererõhu mõõtmine lisaks ka.

Head paranemist soovides

Heli Grünberg