lapse uriin 26.01.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meie 4 aastasel poisil on sünnist saadik uriinil spetsiifiliselt vänge lõhn. Tundub hullem kui täiskasvanul. Söömisega probleemi ei ole , eelistab köögivilja ja suppe, liha sööb vähe. Muidugi magusat saab iga päev. Haige pole laps eriti olmud, pole ka uriini analüüsi tehtud. Kas see on organismi omapära või midagi haiglaslikku? Kas on võimalik ise midagi selleks teha ja kas üldse peaks, et piss nii ei lõhnaks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uriini spetsiifilisel lõhnal võivad olla erinevad põhjused: vähene joomine ja seetõttu kontsentreeritud tugevalõhnaline uriin, kuseteede mikroobid, ainevahetushaigused.
Võiksite kaks päeva panna kirja toidu ja joogi kogused ning mõõta ka uriinihulka. Keskmise 4-aastase lapse ööpäevane vedelikuvajadus joogina ja söögina on ligikaudu 1250 ml.
Pidage nõu perearstiga ja laske teha ka uriinianalüüs.
Kui perearst peab vajalikuks edasisi uuringuid annab ta kindlast saatekirja eriarsti poole pöördumiseks.

Edu soovides,
Tiia Voor