lapsel kõhumure ja duphalaci kasutamine 13.09.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mure nimelt selles, et lapsel on viimased 2,5 nädalat kõht kinni. Või ei saagi kindlalt öelda et kinni ,sest kui lõpuks kakab siis tegelikult on väljaheide pehme, vaid algus on kõva, nagu kõva kork on ees. Nimelt laps 3 päeva ei kaka, siis nutuga kakab, Näen kuidas hoiab tuharalihaseid koos, et mitte pressida kakat. Kogu see muretuli üleöö, ehk pole toitu muutnud ega midagi. Avastasin üksõhtu et laps ei ole 3 päeva kakanud, ja siis järgmine hommik oligi suure nutuga, kaks kora tegi ja ainult algus oli kõva. Kuna jaanidel oli ka korra kõhukinnisusega ja nutuga kakamisega tegemist, siis arvasin et läheb üle. Siis oli jälle 2 päeva tegemata, ja taaskord suure nutuga aga jälle suured kogused ja pehme. Siis sai hakatud andma duphalaci, et ehk ei lähe algus kobaks ja saab oma hirmust üle, et kakamine paha. Sest näha et tal on tekkinud hirm, kuna valus on ja hoiab tagasi. Kuna tean, et duphalac hoiab ära selle, et väljaheide kobaks läheks, saigi seda antud. Tegelik mure, miks kirjutan ongi seotud duphalaciga. Kuna olen nüüdseks talle andud seda umbes 8 päeva, siin vahepeal on päevi kus on ununenud või on saanud korra päevas. Aga kahjuks ma ise olen saanud valesti aru manustamisest. Koguaeg arvasin ,et vaja anda 3x päevas umbes 30ml, siis kuna ta väga võtta ei tahtnud sai antud enamjaolt kusagil 15-20ml ja 2x päevas. Seega ööpäevasest annusest, mis peaks olema 10 ml, sai minul antud talle hoopis 40ml ( muidugi mõni päev mitte). Kuna nüüd eile ja täna päeval oli tal kõht lahti, siis hakkasin mõtlema millest, ja lugesin duphalaci kohta, et see võib põhjustada kõhulahtisust. Pigem pani mind muretsema see, et ega ma oma lapse organismile kuidagi liiga teinud selle liigse duphalaciga? Kõhulahtisus möödub, aga kardan et äkki mõjus talle see siiski halvasti, ehk on saanud sellest sõltuvuse või kahjustab liigne manustamine kuidagi muudmoodi?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Duphalac soolestikust organismi ei imendu, seega peale kõhulahtisuse, -puhituse Duphalac muud halba ei tee. Duphalacist tingitud kõhulahtisus peaks mööduma mõne päevaga. Kui kõhulahtisus on väga sage, vesivedel ja suures koguses, siis võib lapsel tekkida vedelikupuudus ja lapsele tuleb anda rohkem juua, sobivad hästi Rehydron, Hydral Plus. Kõhulahtisus võib aga olla põhjustatud ka mõnest kõhuviirusest.
Duhpalaci võib anda ööpäevas kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Teie laps võiks olla vanusele vastavalt ca 12-14 kg, seega päevane Duhalaci annus võiks ravi alguses olla 20- 25 ml ööpäevas ja seda doosi võib 5 ml kaupa hakata vähendama, kui lapse kõhukinnisus hakkab taanduma. Ainult Duphalacist ei pruugi olla abi kakamise hirmust ülesaamiseks. Ka lapse menüü peaks olema selline, mis soodustab seedimist, st rohkelt puu- ja juurvilju, teraviljatooted kõik täisterast, joogiks vesi, sobib hapendatud piimatooted (kuni 400 ml päevas) ja mehu. Nisu ja magusaid jooke piirata. Hea on anda lapsele positiivne tagasiside kakamise eest - sõnaline kiitus, väike preemia, aga toit ei sobi preemiaks! Kakamise hirmmust ülesaamine võtab aega, vahel kulub selleks kuid ja oluline on järjepidevus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor