1 aastase öine uni 18.11.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure selline, et meie aastane ärkab igal öösel ja on üleval kolm tundi jutti. Ise on unine, aga magama ei suuda jääda, vehib jalgadega, plaksutab käsi, ei nuta, pigem räägib oma keeles... Magab kaisus ja öösel saab korra ka pudelit. Kestnud see juba kaks nädalat. Hambaid praegu tulemas pole. Kui lõpuks uinub ( olenevalt ööst, kas kell 5 või kell 7 hommikul), siis magab päeval 12-ni välja ja teeb päeval veel ühe paaritunnise une. Õhtul läheb magama kell 22, siis on juba unine. Kas peaks ta ikkagi hommikul varem äratama või laskma välja puhata? Oleme proovinud rohkem süüa anda ja vähem, öösel lihtsalt lutti andnud, vett pakkunud, lasknud tal endal uinuda, rahustanud, proovinud öösel süles hoida... miski ei aita. Kas oskate mingit nõu anda, võib see olla vanusega seotud? Ei oska ise öelda ka mingit sündmust, muutust, millest see öine ärkamine võiks tingitud olla.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi võib oletada, et lapse unerežiim on sassi läinud. Uneaja saab ta lõpuks kätte, aga magamise aeg on vale.
Uneprobleemid väikelastel üsna sageli, 20-30% lastest esineb unehäireid. Uneprobleemid võivad olla tingitud üleväsimusest, kirevatest päevasündmustest jne. Enamasti mööduvad unehäired kuue kuu jooksul, kuid vahel võivad need kesta ka aasta ja kauemgi. Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata. Magama minemise ja ülesärkamise aeg võiksid olla iga päev enam vähem ühel ajal. Mõnele lapsele sobib hästi enne magama minekut soe vann. Tund enne magamisaega peaks olema tegevused rahulikud, ka ei sobi näiteks teleka või arvuti vaatamine, kus vilkuva ja kiirelt vahetuv pilt võib liigselt last erutada. Magamistuba olgu pime, pigem jahedama temperatuuriga kui palav, õhurikas ja vaikne. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. On täiesti tavaline, et laps ärkab öise une ajal kuni 5-8 korda. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest. Kui aga miski häirib lapse uinumist, ärkab ta üles, hakkab ta nutma või muutub aktiivseks või tahab süüa. Aastane laps võiks aga magada juba öö läbi ilma söömata. Kui laps ärkab, ärge võtke teda sülle, vaid püüdke teda rahustada silitades või sõnaliselt. Kui laps tõuseb püsti, pange ta õrnalt tagasi pikali ja silitage või rääkige rahulikult. Iga kord, kui ta uuesti püsti tõuseb, korrake pikalipanekut ja seda korduvalt. Võite istuda lapse voodi kõrval mõnda aega, aga ärge sõeluge oma magamiskoha ja lapse voodi vahet, see võib ärritada last rohkem ja tekitab segadust. Võimaluse ärge pange tuld põlema. Ühtki head reeglit unerežiimi taastamiseks ei ole, aga alustage kindlast kelleajast magama minemisel ja öine uneaeg võiks olla ca 11 tundi. Kui laps on öösel vahepeal mitu tundi üleval, siis ärge ikkagi laske tal lõunani magada, vaid äratage ta hommikul üles. Ka lõunauni ei tohiks olla pikk, kuni 2 tundi. Kui piirata päevasel ajal magamist, siis võiks laps öösel paremini magada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor