2.a lapsele gripivaksiin (kas tasub teha) 13.11.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul selline küsimus, et millised riskid on kui teha 2,5 aastasele lapsele gripivaksiin ?

Meil poeg olnud tihti gripis alates sellest ajast kui 1,7 aastaselt läks lasteaeda. Tavaliselt sai maksimaalselt 2 nädalat terve olla kui tuli juba uus köha ja nohu. Ja temal tuleb alati nohu siis äge köha ja palavik ka.

Kas gripivaksiin võiks siin aidata ? Või on parem kui laps ise kõik haigused läbi põeb ja see tugevdab immuunsust ja tulevikus vähem haige ?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gripivaktsiin aitab ainult gripiviirusest põhjustatud haiguse vastu. Hingamisteede haigusi tekitavad aga väga paljud viirused ja mitte iga köha ja nohu ei ole gripp. Gripp on üks raskemaid viirushaigusi koos köha, kõrge palaviku ja lihasvaludega ning seda võivad põdeda eriti raskelt inimesed, kellel on mingi kaasuv krooniline haigus. Seega gripi vastu vaktsineerimine kaitseb gripi vastu ja seda võib teha kõigile. Gripi vastu peab last vaktsineerima igal aastal uuesti.
Teisi viirushaigusi, mida nimetatakse ka külmetushaigusteks, põeb lasteaias käiv väikelaps 7-9 korda aastas. Lapse immuunsus kasvades paraneb ja laps hakkab harvem põdema.
Kindlasti soovitan ma lapsele teha kõik ettenähtud vaktsiinid, sest haiguse läbipõdemine annab samamoodi immuunsuse kui vaktsineeriminegi, kuid haigust põeb laps alati raskemalt ning vaktsiinvälditavate haiguste põdemine on ohtlik, mõned neist võivad lõppeda ka surmaga. Vaktsiinides kasutatakse vaid väikest osa haigust tekitavast viirusest ja bakterist, mis annab immuunsuse ning laps ei haigestu vaktsiinvälditavasse haigusesse.
Öise köha korral võib abi olla lusikatäiest meest enne uinumist. Köharohud köha ära ei võta, vaid muudavad röga vedelamaks ja seda on lihtsalt kergem välja köhida. Köhal on tavaliselt oma kulg, see kestab kuni 2 nädalat, harva ka kuu aega ja paraneb omasoodu. Kui aga köhale lisaks on lapsel mitu päeva kõrge palavik või hingamisraskus või laps muutub loiuks ja hingamine häälekaks, siis tuleb abi saamiseks pöörduda arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor