Pneumokokivastane vaktsiin 01.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
minu hetkel 2 a poega soovitab perearst vaktsineerida Synflorix´iga. Teda on vaktsineeritud 7- ja 9- kuuselt Prevenariga. Vaktsineerimine otsus sai tehtud peale poja 4 kuu vanuselt viirushaiguse tüsistusena neeru ja kuseteede põletikku haigestumist. Minu küsimus on järgmine, et kui eelnevalt on alustatud vaktsineerimist Prevenariga, kas siis on otstarbekas muuta vaktsiini (Synflorix´iks)? Lugesin Synflorix´i infolehelt, et antud vaktsiin mõeldud kuni 2 aastaste lastele. Samas on enamate serotüüpide vastu, kui on seda Prevenar 7. On olemas veel Prevenar 13. Kas seda vaktsiini Eestis üldse kasutatakse? Kas Pneumo 23 pole mitte veel effektiivsem üle 2 aastastele lastele?

Tervitades,
M.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Konsulteerisin Teie küsimusele vastamiseks laste infektsionistiga dr. Eda Tammega. Tema arvamus on järgmine: momendil on kõige otstarbekam edasi vaktsineerida Prevenar 13-ga, mis on alates käesolevast aastast Eestis olemas. Peale ühe doosi manustamist pole rohkem doose lapsele tarvis.
Pneumo23 on eelkõige mõedud üle 2 aasta vanustele kroonilisi haigusi põdevatele lastele.

Lugupidamisega,
Tiia Voor