Lapse ületoitmine 18.12.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Tekkis küsimus lapse ületoitmise kohta: kas selline asi on üldse võimalik? Annan hetkel rinda ja rinnapiimaasendajat vaheldumisi, sest rinnas pole igal toidukorral piisaval hulgal piima (olen ka n.ö välja pumbanud ja koguseid jälginud). Rinnapiimaasendaja pakil on soovitatav kogus toidukordasid kirjas, kuid kui beebi igal korral pärast ärkamist süüa nõuab, siis ei saa jätta ju andmata, seega mil moel peaks ületoitmise ära tundma, kui see võimalik on?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps saab nii rinnapiima kui ka piimasegu, siis alustatakse iga söögikord toitmist rinnapiimaga. Sest mida rohkem laps rind imeb, seda rohkem peaks rinda piima tekkima. Keskmiselt kestab üks ime¬tamiskord 20 kuni 30 minutit. Esimestel elukuudel võiks olla. kaheksa kuni kaksteist toidukorda ööpäevas, võrdselt nii öösel kui ka päeval. Esimesel elukuul võiks laps süüa iga pooleteise kuni kolme tunni tagant. Lapsel esineb aeg-ajalt perioode, mil ta soovib tavapärasest sagedamini süüa. Siis on lapsel käsil kiire kasvamise periood. Need tulevad tavaliselt ette teisel ja kuuendal elunädalal ja kolmandal kuul. Paari päeva jooksul sööb laps väga tihti, luues enda tarbeks ema rinnas piima juurde. Mõne päeva pärast taastub tavapärane rütm. Lapse kasvades toidukordade arv väheneb.
Kui laps laseb ise imemise järel rinna lahti, on see märk piisavast söömisest. Kui pärast õhumulli välja laskmist tahab ta veel imeda, võiks panna ta teisele rinnale. Imetades ühel toidukorral mõlemast rinnast, tasub järgmist toidukorda alustada sellest rinnast, millel eelmine kord lõpetati. Kuna toidukorra lõpul rinnast saadav piim on rasvasem ja energiarikkam, ei maksa kiirustada lapse teisele rinnale panemisega, vaid lubada tal rahulikult ühest rinnast võimalikult palju süüa. Kui pakkuda teist rinda väga kiiresti, võib laps saada vähe energiat.
Piimasegu saav beebi sööb tavaliselt harvem kui rinnapiimaga toidetav laps, sest piimasegus on rohkem valke, seedimine võtab kauem aega ja seetõttu ei lähe lapse kõht nii kiiresti tühjaks. Esimestel elunädalatel söövad lapsed piimasegu umbes kolmetunniste vaheaegadega – seitse kuni kaheksa korda ööpäevas; hiljem harvem, kuid korraga rohkem.
Toidu kogus (piimasegu ja lisatoit) liidetakse kokku ning ühe- kuni kolmenädala vanune laps sööb keskmiselt ööpäevas 400-600 ml ja kuni 2-kuune kuni 700 ml, suurematel lastel ei tohiks kogus ületada ühte liitrit päevas.
Lutipudelist toitmisel tuleb laps alati sülle võtta. Kõige parem on hinnata lapse toitumist kaalu järgi. Toitu saab laps piisavalt, kui ta võtab esimesel elupoolaastal kaalus juurde 600–800 grammi kuus ja teisel elupoolaastal 400–600 grammi kuus. Mõned ainult rinnapiima saavad lapsed võtavad esimestel elukuudel kaalus juurde üle ühe kilo, hiljem suur kaaluiive taandub normi piiresse. Lapse ületoitmise korral tekib sageli toidutagasiheide, mõnel tekivad koolikud, aga kõiki neid nähte võib olla ka ilma ülesöötmiseta.

Lugupidamisega,
Tiia Voor