Lapse sünd 30.07.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Juuli algul sündis laps. Epikriisi on pandud järgmised mõisted- kerge hüpoksia, metaboolne atsidoosia ja laktatsideemia. Samuti, et on natukene madal lihastoonus. Mida need mõisted tähendavad ja kuidas aru saada, et lapsega on ikka kõik korras, st pole sündides mingeid kahjustusi ja on terve laps. Sünnitus oli muidu kiire, kuid väljutusperiood oli väga pikk- 1,15h, lõpuks tehti lahklihalõige, kuna laps ei liikunud edasi, kuigi oli täisavatus. Samuti oli ka kitsas vaagen. Kas see võis põhjustada hapnikupuuduse ja mida see kaasa võib tuua või mida peaks jälgima?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kerge hüpoksia tähendab, et mingil hetkel sünnitamise käigus oli lapsel vähene hapnikupuudus ja sellest omakorda tekkis metaboolne atsidoos, mis tähendab, et lapse vere pH oli sünni järgselt happelisem ning laktaatatsideemia tähendab, et lapse veres oli piimhapet normist rohkem.
Lapse eakohane areng, hea kaaluiive näitavad, et lapsega on kõik korras. Lapse arengut hindab perearst ja kui ta leiab kõrvalekaldeid, siis suunab lapse eriarsti vastuvõtule. Kui lapse lihastoonus on madal, siis võib abiks olla füsioterapeut, kes näitab võimlemisharjtusi lihastoonuse parandamiseks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor