nohu, köha ja palavik 31.10.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps (poiss) on aastane ja tal on juba nädal aega nohu, köha tekkis hiljem. Kasutasin Humerit ja Prospani, kuid kõik läks halvemaks. Tekkis ka palavik, mis on tänaseks (31 okt) 39-ni tõusnud. Käisime arstil, vaadati, kuulati, uuriti ka kõrvu ja üks kõrv on pisut punane. Kirjutati välja rohud (Ventolin ja Amoxicillin-ratiopharm). Millest nii kõrge palavik, kas võib tekkida kõrvapõletik? Mida nohu korral veel kasutada peale Humeri? Praegu on tatt ninas päris mädane ja seda on palju. Mõned kuud tagasi põdes laps kurguvalu ja see oli ka nii valus, et laps ei söönud, joonud ega tahtnud mitte midagi. Ja palavik oli samuti 39. Sellest saime kenasti lahti, kuid suure vaevaga, laps röökis valu käes. Loodan et ei ole hingamis teedage mingi tõsine jama.
Ette tänades murelik ema!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palaviku tõenäoline põhjus oli kõrvapõletik, mille raviks määrati antibiootikum Amoxicillin. Kõrvapõletiku korral võib tõusta kõrge palavik ja kõrvavalu on üsna tugev valu. Ilma ravita võib palavik kesta mitu päeva. Palaviku alandamiseks ja kõrvavalu vastu aitab hästi paratsetamool, mille ühekordne annus on 10-15 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Seega kui aastane laps kaalub 10 kg, siis võib ta saada paratsetamooli 100-150 mg ühekordse annusena. Sellist doosi ravimit võib anda 4-6 tunni tagant.
Ventolini kirjutatakse tavaliselt siis, kui lapsel on obstruktiivne bronhiit ehk siis bronhiit mille korral väljahingamine on raskendatud. Selle põhjuseks on enamasti viirused. Kui obstruktiivne bronhiit kordub üle kolme korra, peab last näitama allergoloogile.
Nohu on sage probleem väikelastel ja ravimata nohu on omakorda sageli kõrvapõletiku põhjus. Nohu raviks sobib väga hästi Humer ja lisaks nina puhastamine ninapumbaga. Kui nohu on väga paks ja ninakinnisus häiriv, võib lühiaegselt (3-4 päeva) kasutada näiteks Galazolin 0,05% tilkasid ninna.

Edu soovides,
Tiia Voor