lahtine bronhiit 08.01.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Käisime lastega laupäeval sünnipäeval. Paar tundi hiljem kui koju olime jõudnud tõusis 11kuusel pojal palavik 38,0. Nüüd juba kolmas päev kui õhtul tõuseb palavik 38-ni. Nina on koguaeg vesine ja köha on selline et kui köhima hakkab siis ikka korralikult, 3korda on isegi oksele hakanud, köhahoo tõttu.
Hiljem selgus et ühel 2a.lapsel, kes sünnipäeval viibis oli just vahetuslt enne diagnoositud lahtine bronhiit! Kas see võis ka minu poega nakatada? Kas see nakkab nii? Nad ei puutunud väga omavahel kokku, too poiss oli lihtsalt samas mängutoas ja märkasin teda ka paar korda köhimas. Olen kuulnud et see pidi väga kergelt nakkav olema?!
Ette tänades,
E.Tallinnast

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

On vähe tõenäoline, et kahe tunniga ühe lapse nakkus tekitab teisele lapsele haigustunnused, selleks kulub siiski mõnevõrra rohkem aega.
Sellist haigust nagu lahtine bronhiit, mina ei tea. On küll olemas äge bronhiit ja lahtine tuberkuloos, aga viimase haiguse korral on haiged alati haiglas. Arvan, et köha korral on tegemist viirusinfektsiooniga ehk siis tavalise külmetusega, mille korral peab ravima haigustunnuseid ehk siis palaviku alandamine ja köha- ning nohuravimid. Oksendamisega köhahooge võivad tekitada mükoplasma või läkaköha. Viimase vastu vaktsineeritakse kõiki Eesti lapsi. Kui läkastavad ja oksendamisega köhahood jätkuvad, palun pöörduge perearsti poole.

Edu soovides,
Tiia Voor