Antibiootikumikuur? 02.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
8-kuusel tütrel tuli nohu, nüüd hakkas enda kõrvu katsuma. Käisime kõrvaarsti juures konsultatsioonil. Palavikku ei ole, lapse üldine meeleolu ka täitsa hea, kui välja arvata see, et rinnapiima saamine kinnise nina tõttu raskendatud. Kons.otsusele kirjutas kõrvaarst "Paremas kõrvas rohkelt vaiku ja k.kile paks, roosa" ning määras raviks Amoxicillini. Olles aga lugenud antibiootikumide negatiivsest mõjust, kahtlen selle kohese andmise vajalikkuses. Kas on sellest midagi halba, kui ootaksime päeva-kaks, kuidas lapse enesetunne muutub? Kasutasin ka "kõrvaesisekatsumise-meetodit", vaatamaks, kuidas laps reageerib - mulle öeldi, et kui on kõrvapõletik, siis peaks kohe nutuga reageerima, kuid meie laps ei teinud midagi! Samas sooviksin infot selle kohta, et kui siiski antib.kuuri alustada, kas saab seda ka kuidagi nö paremaks muuta? Olen kuulnud, et anda piimhappebaktereid lisaks? Kuidas mõjuks antib.kuur tema üldisele immuunsüsteemile, arvestades, et talv tulemas ning haiguste oht üleüldse suurem?
Vastuse eest tänades ning ilusat sügist soovides,
Heli

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Nohu tüsistusena võib tekkida keskkõrvapõletik, mille raviks kasutatakse antibiootikume. Keskkõrvapõletiku korral tekib tavaliselt palavik ja kõrvavalu.
Väga tähtis on ravida nohu, kuna kõrva ja nina vahel on väike "toruke", mille kaudu toimub keskkõrva õhutus. Kui torukese sees on turse ja õhutust ei toimu, tekib kõrvas ebamugavus tunne ja laps hakkab kõrva katsuma.
Keskkõrva ravimise kohta on erinevad seisukohad. Konservatiivne seisukoht ütleb, et alla 1-aastastel lastel peab ravima antibiootikumidega. Uuemad seisukohad lubavad jälgida last 2 päeva ja kui sümptomid (kõrvavalu, palavik) taanduvad, pole vaja antibiootikume kasutada. Kahjuks ei selgu Teie kirjast, mitu päeva laps kõrva on katsunud. Teie poolne "kõrvakatsumis-meetod" ei ole usaldusväärne hindamaks keskkõrvapõletiku olemasolu. Kõige paremini saab ikkagi kõrvaarst otsustada, kas kõrvas on põletik või mitte.
Antibiootikumide võtmise ajal võib võtta lisaks piimhappebaktereid (Gefilus, Protexin) või süüa häid baktereid sisaldavaid toite (Hellus, Gefilus). Kui antibiootikumravi on näidustatud ehk siis haigustekitaja on bakter, mille vastu antibiootikum on tõhus, ei peaks Te muretsema ühekordse antibiootikumkuur kahjulikkuse üle.

Edu soovides,
Tiia Voor