Kas kõhukinnisus? 12.06.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps saab kohe kuuekuuseks, meile teeb muret kakamine. Kusagil 3kuuselt muutus kaka selliseks paksemaks, mitte kõvaks, aga lihtsalt paksemaks nagu umbes kohupiimakreem (laps sai ainult rinnapiima) ja sellest algaski see raskem kakamine. Lapsel oli muidugi enne kõrvapõletik ja sai antibiootikumikuuri, mille tagajärjel muutus vesivedelaks, siis sai Smectat ja Restore Protexin kuuri, sai kaka korda ja peale seda muutuski selliseks paksemaks, ma ei tea kas see võib antibiootikumist ka olla või mitte.
Aga sellest ajast peale, kui kaka muutus paksemaks, on kakamine selline raskem meie jaoks. Kakab 3 päeva tagant kusagil, aga vahel teeb kakamine muret-pressib, siis hakkab jorisema, siis jälle pressib ja vahel nutab natukene ka. Muidu on kaka selline kollane, vahel on olnud ka mõni törts rohekamat, aga enamasti kollane paksem kaka ja mõned korrad on olnud ka selline veniv, et kas see on normaalne?
Kakamise juures teeb muret see, et ta ei taha ise kakada, kuna tal on ebameeldiv ja valus vist...teeme õhuvanne ja kui punnitama hakkab kakat, siis enamjaolt abistan, et lükan jalgu vastu kõhtu tal, et siis kakab, sest muidu on nii, et kui kaka hakkab tulema (ma näen, et punnitab ilusasti ja kaka hakkab pepust paistma), siis tõmbab pepulihase kinni ja vahel lükkab jalad sirgu ja ei saa kakatud. Sellepärast ma olengi teda abistanud (ma tean, et see on vale, aga näen, et tal on raske ja tahaks aidata, et ta ära saaks kakatud).
Kas see võib kõhukinnisusele viidata?
Muidu on kaalus ilusasti juurde võtnud alati, see kuu nüüd muidugi vähem, kusagil 300-400g (see võib tissistreigist ka olla, see meil kestab juba pikemat aega, sööb siis, kui magama on jäänud. Vahel sööb ka õnneks niisama, hetkel on tissitreik natukene paremaks muutunud, et näljas ei ole, et iga 3 tunni tagant ikka enamasti sööb-päeval).
Kaalub 7,9kg hetkel ja saab kohe kuuekuuseks.
5,5 kuuselt hakkasime harjutama ka lisatoiduga perearsti soovitusel, et ehk muutub paremaks see kõhu asi. Oleme maitsnud natukene erinevaid maitseid, kõrvits, suvikõrvits, lillkapsas (see vist ei sobinud-suured gaasid) ja ploomi. Oleme muidugi kuni 2tl söönud, et toidukorda asendanud veel ei ole, hetkel veel tutvusime.
Olen selle kakamise pärast mures, kas lapsel on kõhukinnisus? Kas peaksin andma mingit rohtu-Duphalacist olen kuuulnud?
Kas minu toitumine ka kuidagi mõjutab tema kakat? Paksust?

Tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Kakamise sagedus kõigub imikeas väga suurtes piirides. Rinnapiima saav laps võib kakada esimestel elukuudel pärast iga toidukorda, ent vahel ainult kord nädalas. Mõlemad kakamissagedused on normaalsed. Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui väljaheide on kõva või julk on suur, laps kakab harva (alla kolme korra nädalas) ning kakamine põhjustab talle vaevusi. Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire (funktsionaalne häire) ja harva on selle põhjuseks mingi haigus.
Ekslikult võib kahtlustada kõhukinnisust, kui laps saab vähe toitu ning ei kaka seetõttu, et soolestikku piisavalt jääke ei tekigi. Rinnapiima saab laps piisavalt, kui ta pissib vähemalt kuus kuni kaheksa korda ööpäevas. Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja kasvab, siis saab ta piisavalt süüa. Teie laps on viimasel kuul halvasti rinnapiima söönud ja kaalus vähem juurde võtnud, mis võib olla üheks harvema kakamise põhjuseks.
Kõhukinnisuse korral võib alates nelja kuu vanusest pakkuda putru või pirni-, ploomi- või õunapüreed. Need puuviljad sisaldavad seedetrakti tegevust soodustavat sorbitooli. Putru on soovitatav keeta täisteratooteist, mis sisaldavad seedetegevust soodustavaid kiudaineid. Eelistada tasub nt kaerahelbeid, vältida aga mannat ja riisi. Pudrule võib lisada üks-kaks teelusikatäit õli, mis muudab kakamassi pehmemaks.
Kui kõhukinnisus on tekkinud pärast valulikku kakamist, peab kõigepealt jõudma selleni, et kakamass oleks pehme ja selle väljutamine ei tekitaks lapsel ebamugavust. Vahel on abiks vaja ka ravimeid, mille valiku ja vajaduse otsustab arst.
Lühiaegset kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli. Kui see kestab aga üle kahe nädala ja dieedimuutus ei aita või kui kakamine põhjustab lapsele korduvalt vaevusi, tuleb pöörduda arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor