7 aastane laps ei taha üldse süüa 20.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Minu probleem seisneb selles, et mu 7 aastane poeg kohe üldse ei taha süüa. Pidevalt käib vaidlus selle üle ja endal on juba sõjalaagri tunne peal, sest muul viisil teda sööma ei saa panna, kui ainult käskimisega. Õpetaja lasteaias väidab, et seal ta sööb, kuid poiss käib ka eelkoolis, kus ta ei söö jälle. Tundub, et tegemist on siin sellega, et lasteaias on söömine käskiv, aga koolis ta ei pea seda tegema ja ei teegi. Kaalu on lapsel kuskil 24 kg kanti. Muret teeb see, et kas lapsel on mingi tervise häire või millest võib olla selline isutus tingitud?
Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Oluline on lapse kaaluiive. Kui kaaluiive on olemas, ei ole tõenäoliselt haigust isutuse põhjusena. Kui laps on isutu ja on koguni kaalus alla võtnud, on vaja uuringuid. Teie lapse kaal 24 kg on vastavuses keskmise Eesti 7-aastase poisslapse kaaluga, mis näitab, et laps ei ole alakaaluline st. ta saab piisavalt toidust energiat. Kuid küsimus võib olla selles, millistest toitudest ta energiat saab ning kas lisaks energiale saab laps ka muud vajalikud toitained ja vitamiinid.
Üks halva isu võimalik põhjus on, et laps saab toidukordade vahel morssi, mahla, limonaadi või magusat ning seetõttu on vajalik toiduenergia kogus käes ning söögikorra ajal ei taha süüa. Kui tundub, et toidukordade vahel tahab laps juua, siis pakkuge ainult vett. Samuti ei tohi anda toidukordade vahele muid snäkke (leib, viinerid, krõpsud jms) a la "las ta natukenegi midagi saab" ja piirake maiustuste andmist. See "midagi" muudabki isutuks ja maiustusi võiks laps saada vaid üks kord nädalas.
Kui laps roojab iga päev ja roe on vormitud, tavaline, siis toiduenergia defitsiit ei ole tõenäone. Tundub, et laps sööb lasteaias hästi ja probleemid on söömisega ainult kodus ja eelkoolis. Kui isutuse põhjus on haigus, siis pole vahet, laps on isutu nii lasteaias kui kodus. Vahel on koguni lastepsühholoogi abi vaja, kui lapsel on söömisprobleemid, mille kohta võite lugeda http://www.perekodu.ee/20930 .
Edu soovides,
Tiia Voor