11 kuuse lapse isutus 10.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma 11 kuuse lapse söömise pärast. Sünnikaal 3096 grammi, pikkust 49,5cm . Hetkel kaalub laps umbes 8,7 kg ja on 72 cm pikk.
Umbes nädal aega ei taha laps üldse süüa, võib söömata olla päris õhtuni välja.
Hommikul kella 8 ajal joob umbes 50 ml piima, võtab paar ampsu putru.
Paar tundi hiljem joob natuke rpa-d ja 14 ajal üritan anda lapsele köögiviljapüreed lihaga, mida laps üldse ei taha. Lükkab käega eemale ja ei tee suudki lahti. Olen proovinud erinevaid poepüreesid mida laps varem sõi ja olen ka ise kodust toitu lapsele valmistanud. Õhtul 19 ajal sööb suure meelitamise peale 100g kas kohupiima või mingit püreed. Ennem ööund siis joob 200 ml piima. Ütlen ka ära, et laps on vahelduva eduga olnud ka kehva isuga.
Muidu rõõmus ja haige pole. Mainin igaksjuhuks et öise magamisega on samuti kehvasti, ärkab tihti-tahab juua ja lutti.
Hetkel on lapsel 8 hammast, mis kõik on lõikunud. Juurde tulemas hetkel ei näe. Milles võib asi olla ? Mida peaksin ette võtma ? Aeg on pandud ka perearsti juurde.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimene küsimus on, mida laps joob öösel? Kui selleks on mingi suhkrut sisaldav (tee, mahl, piim jne) jook, siis võibki isutuse põhjus peituda just selles.
Teiseks võib olla lapsel lihtsalt isutuse periood, seda tuleb ikka aeg-ajalt ette, et laps sööb kehvasti või keeldub mingisugusest toidust. Siis tuleb lapsele lihtsalt sööki pakkuda, ei tohi aga sundida sööma. Kui lapsel on kõht tühi, siis hakkab ta ikka mingil ajal uuesti sööma. Selleks, et tekiks tühja kõhu tunne, ei tohi söögikordade vahele anda juua ega ka midagi süüa. Ka puhas vesi täidab kõhtu ja tühja kõhu tunnet ei teki. samuti ka väike amps õuna või küpsist või saia või mida iganes söögikordade vahele pakutuna võib rikkuda isu. Loomulikult, kui on palav ilm, siis peab laps juua saama.
On lapsi, kes vaatamata sellele, et neil on kindlad söögiajad ja toidukordade vahel näksimist ei ole, söövad ikka vähe. Nende laste toidule lisada kas võid, õli või koort, et laps saaks väikese toidukogusega rohkem energiat.

Edu soovides,
Tiia Voor