Kui kiiresti peab siis palavik ära minema? 11.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Pühapäeva õhtul tõusis mu 1,10-a. pojal üle 39 palavik. Paratsetamooli ja viinasokkidega oleme seda nüüd paar päeva üritanud alla saada. Tegelikult tõusis temperatuur veel 39ni vaid esmaspäeva öösel, muidu on nii 38,4 ja ka vaid 37,4 olnud. Olgu siinkohal öeldud, et midagi muud tal eriti viga pole - kui siis, nina on vähe kinni, kuid kõrvad on korras.

Täna perearstiga telefoni teel suheldes palus ta retsepti järgi tulla, et kirjutas välja antibiootikume. Tema arust olevat palavik juba liiga pikalt olnud?! Kui kiiresti see palavik siis ära peaks minema??? Ainult kolm päeva on ju olnud...

Samuti jäi arusaamatuks, mille vastu need antibiootikumid siis on - peale palaviku ju muud nagu viga ei ole...

Mida Teie kui lastearst sellises olukorras teeksite?

Ilusat talve,
Annika

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lastearstina teeksin kõigepealt uriinianalüüsi, et välistada kuseteede infektsioon palaviku põhjusena. Teie lapse haiguse kirjeldusest ei leia ma ilmseid ja selgeid viiteid viirusinfektsioonile- pole nohu-köha. Kuseteede infektsioon on lastel sage ja ainuke ilming võibki olla ainult palavik. Kui uriinianalüüs (hommikune uriin) on korras, on võimalik, et on siiski viirusinfektsioon. Harva küll, aga viirusinfektsioon võib kulgeda ka ainult palavikuga. Lastearstid ei ole eriti nobedad antibiootikumide väljakirjutajad, eriti siis, kui pole selge, mis võiks olla palaviku põhjus. Enamus eelkooliealisi lapsi põeb nohu-köha (lisaks enamasti ka palavik), ka täiesti normaalse immunsüsteemi korral, 8-9 korda aastas. Põhjustajaks valdavalt viirusinfektsioon. Viirusinfektsiooni korral pole aga antibiootikumist abi. Pole saladus, et antibiootikume kiputakse ka nohu-köha puhul määrama põhjendamatult sageli. Kokkuvõtteks-kui palavik püsib, nohu-köha pole, tuleks teha uriinianalüüs ja määrata ka põletikunäitajad veres. Kui uriinianalüüs on korras ja veres põletikunäitajad viirusinfektsioonile tüüpilised, võiks ravimitest anda palavikualandajaid ja neidki siis, kui palavik kipub 39 kraadi kanti. Kui lapse seisundis on häirivaid muutusi nt. oksendamine, loidus, lööve, peaks last kindlasti veelkord perearstile näitama.

Head paranemist soovides
Heli Grünberg