Pisikesed täpid 01.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Pöördun teie poole murega.
Minu lapsel (1,5 aastane) tulid eile hommikul keha peale täpid. Täpid on pisikesed ja peaaegu naha värvi. Kõigepealt tulid nad seljale ja kõhule ja neid on VÄGA palju, praktiliselt kogu keha on neid täis. Näo peal ja kaela, kaenla piirkonnas mitte eriti, aga põsed on punased. Hommikul oli pisike palavik ka, nii 37,1- ma ei tea, kas sellises vanuses niisugust temperatuuri üldse palavikuks pidada?( ma teda eriti ei ole kraadinud, kuna on väga terve laps olnud.)
Algul arvasin, et on magades palav olnud ja sellest täpid- hoidsin teda palja kehaga, aga täpid ei kadunud kuskile.
Käisime arsti juures ka. Seal öeldi, et on allergia, kuna kurgus ka midagi eriti paha näha ei olnud, kurk natuke punakas, nagu vaarika-punane.
Soovitati allergia rohtu.
Andsin talle 0,5 tabletti claritinet.
Tänaseks ei olnud erilisi muutusi märgata. Kui ehk välja arvata see, et täpid on nüüd ka jalgadel-kätel. Jalgadel on täpid natuke suuremad ja punasemad. Nüüd õhtul kraadisin ja oli palavik 39.
Hommikul andsin veel 0,5 tabletti claritinet.
Kas see ikka on võimalik, et tegu on allergiaga? Kui allergia ravim seda ei vähenda.
Kas allergiaga võib kaasneda ka palavik?
Laps on kodune. Viimased 2 ndl on ta lausa maal olnud, kus ei ole praktiliselt kellegilt nakkust ka saada.
Küll aga oli tal väike nohu umbes 2ndl. Selline, mis nagu peaaegu polegi nohu. :)
Punnide kohta veel niipalju, et need natuke sügelevad tal, aga mitte eriti.
Mida ma saaksin kodusel teel teha?
Või peaksin ma temaga uuesti arsti juurde minema?
Ette tänades ja head Lastekaitsepäeva soovides,
Victoria

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kirjelduse järgi jääb pigem mulje, et lapsel võib olla infektsiooniga kaasnev lööve. Ka allergiline lööve võib anda palavikku, aga kulg on tavaliselt pisut teistsugune. Löövete korral kehtib see, et kirjelduse alusel ei saa kindlaid otsuseid teha. Peab oma silmaga nägema. Kõige õigem on pöörduda lastehaigla vastuvõttu või maakonnahaigla lasteosakonda, seal vaatab lastearst lööbe üle. Kui palavik kipub üle 39, võib anda Paracetamoli arvestusega 10 mg/kehakaalu kilogrammi kohta. Võib korrata 4-6 pärast. Palaviku ajal peab last ka jootma, sest vedelikutarve suureneb. Claritine last ei kahjusta, aga ei ole selge, kas on ikka allergiline lööve.
Edu,
Heli Grünberg