temperatuuri mõõtmine kõrvast 07.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Saime lapse jaoks lõpuks osta kraadiklaasi (või spets. mõõturi Braun" Thermoscan"), millega saab mõõta lapse kehatemperatuuri kõrvast. Laps on 1,5 aastat vana ja see ainuke aktsepteeritav mõõtmisvahend tema poolt. Ülejäänutega hirmus sõda majas. See on tõesti väga mugav, kuna annab tulemuse sekundi jooksul. Nüüd ainult selline küsimus: kui palju peaks kõrvast võetud tulemusest maha arvestama, et saada see õige vastus? Pärasoolest kraadides tuleb maha võtta 0,5 ühikut, s.t. et kui kraad 37,5 C, siis tegelik kehatemperatuur 37 C. Kas kõrvast mõõtes on näit sama?

Ette tänades,

pisipoja ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kraadimisel ei ole vaja ühikuid kraadiklaasi näidust maha arvata.
Kui kraadite kõrvast on normaalne kehatemperatuur 35,8 -38 kraadi C (ilma ühikuid maha arvamata). Pärasoolest kraadides on palavik 38 kraadi ja rohkem (ilma ühikuid maha võtmata).
Parimate soovidega
Heli Grünberg