Lapse urineerimine 19.04.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Küsimus ei kuulu küll sellesse kategooriasse, kuid ma ei leidnud sobivamat.

Minu laps 2aastane, alustasime hiljuti potitreeninguga.
Mure selles, et laps hoiab väga kaua pissihäda kinni. Nt täna ärkas kell 8 ja siiamaani(kell praegu 13.35) ei ole ta kordagi pissinud. Näha on, et tal on pissihäda, hoiab jalgu ristis ja küsib potile aga ei tee sinna midagi. Segab ka see tema tegemisi, pole aega mängida sest on ebamugav olla aga pissimisega ootab viimase hetkeni ja siis jookseb potile.
Kasutame veel õues käiguks ja öösel mähkmeid, mähkmesse pissimisega probleeme pole, need on alati täis.
Kas nii kaua pissi kinni hoidmine põiele kuidagi halvasti ei mõju? Kuidas ma saan last aidata, et ta õpiks ennast lõdvaks laskma ja ei hoiaks viimase piirini kinni?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Universaalseid soovitusi pole olemas. Laps peab lihtsalt harjuma potil käima ja seal rahulikult istuma, kuniks piss tehtud. Igaks juhuks kontrollige ka, et ega lapsel pole mingit ärritust ja punetust, mis võiks tekitada pissimisel valutunnet ja seepärast laps väldib pissimist. Ka kõhukinnisus võib olla üks põhjus, miks laps ei tunneta põietäitumist.
Päevasel ajal piisav vedeliku joomine.
Vaadata, et lapsele oleks igal ajal juurdepääs WC-sse või potile. Vanemad peavad lapsele meelde tuletama regulaarselt iga 2-3 tunni järel, et nüüd on aeg pissile minna. Kui laps istub oma potil või WC potil peab poti kõrgus olema selline, et istudes on täistalla toetus. Paluda lapsel istuda potil mitu minutit.
Oluline vanematepoolne kannatlikkus, mõistev suhtumine ja toetus.
Lapsed saavutavad põiekontrolli umbes 5. eluaastaks.
Kui probleem püsib, võib pöörduda laste nefroloogi poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor