nohu ja köha 05.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, minu 8 aastasel pojal on väga sageli nohu, millele lisandub reeglina köha. Ca 2 aastat tagasi eemaldati talt adenoidid ja mandlid. Peale seda möödus umbes aasta ilma suurema nohu - köhata. Eelmisel aastal läks poiss kooli ja oli pidevalt haige. Perearsti soovitusel sai ta aasta jooksul umbes 5 kuuri ACC-d või NAC-d. Lisaks pidevale nohule - köhale põdes poiss ka kõiki viirusi, mis vähegi liikvel olid. Käisime mitmeid kordi eriarsti juures, selgus, et uusi adenoide pole kasvanud ja ei tuvastatud põsekoopapõletikke. Eralaarsti soovitusel panime ninna mineraalvett ja ninasalvi, hoidsime põskedel kuumi soolakotte. Allergoloog ei leidnud ka allergiat ega astmat. Suvi möödus haigusteta, laps käis tihti ujumas ja organismi tugevdamise mõttes panime ta jalgpallitrenni. Nüüd, kui kool alanud, põeb poiss aga jälle. Üleelmise nädala veetis ta kodus, perearst diagnoosis bronhiidi (koos nohuga), taas ravisime ACC-ga. Peale kooli minekut aga nohu naases. Silmad on punased, tatt kollane ja tihke, nuusates tuleb ninast ka verd. Ehk oskate nõu anda, millega ravida ja milles võib peituda sümptomite põhjus. Ja kas poiss võib sellise nohuga käia koolis ja trennis?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Kooliealised põevad viirusinfektsioone harvem võrreldes eelkooliealistega- neli viis korda aastas. Teie laps põeb tõenäoliselt sagedamini. Kui lapsel on tõsine kaitsevõime langus, siis on sageli just mädainfektsioone või kulgeb iga haigestumine väga raskelt. Üks võimalik põhjus, miks Teie laps sageli põeb, võib olla limaskesta enda kaitsevõime vähesus või ülitundlikkus. Praegusel juhul soovitaks küll laste nina-kõrva-kurguarsti juurde minna, kes saab ninapeegliga vaadata, milline on praegu nina limaskest ja kas seal on veresooni, mis veritsevad. Kas on turset, limaskesta muutusi ja kas oleks abi ehk ninna pihustatavast hormoonpreparaadist või suukaudu võetavatest tursevähendajatest. Lastearstid kasutavad köha raviks ACC-d harvadel juhtudel. Viirusinfektsioonipuhune köha ei kuulu üldjuhul nende harvade juhtude hulka. Kas laps võiks nohuga koolis käia? Oleneb enesetundest. Kui ei ole palavikku ja enesetunne seda lubab, siis küll.
Paranemist soovides Heli Grünberg