Kõhuvalud aastasel lapsel 01.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps on 14 k vana ja endiselt vaevavad teda tugevad kõhuvalud öösiti, hammaste tuleku ajal on need päris hullud, siis tihti kasutame kas no-spad või valuvaigistit. Kui hammaste tulekut pole siis tavaliselt saab enamus ööst magatud, hommiku poole rohkem vähkreb ja otsib asendit ning on kuulda et nagu pressiks. Tal on algusest peale väga tundlik seedimine olnud just gaaside osas ja kannatanud tugevate gaasivalude käes, andsime ka kõiki erinevaid gaasirohtusid, aga need ei aidanud ükski.
Olen algusest peale rääkinud sellest perearstile ja öelnud ka, et oleme pidanud kasutama no-spad ja valuvaigistit, aga arst pole väga midagi selle peale öelnud, ühtegi uuringut sellega seoses pole ka tehtud.
Vereproovid on tal korras olnud, pissib normaalselt, sööb korralikult, kakab ka normaalselt ( hammaste tuleku ajal on kaka rohekas), päeval saab gaasid ise välja ( on muidu igati rõõmus, liikuv ja aktiivne poiss), aga vahel peab ka päeval kõvasti vaeva nägema.
Kuigi muud näitajad on tal korras, siis olen ikka olnud terve selle aasta mures, et nii kõvad kõhuvalud ja endiselt pole päris välja kasvand nendest. Kas see on normaalne ning peaksime lihtsalt ootama, kui ta ühel hetkel välja kasvab valudest või peaks midagi siiski uurima?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tähtis on, et laps võtab kaalus ilusasti juurde ja kasvab ning areneb normaalselt, see näitab, et vaatamata kõhuvalule saab laps kõik vajalikud toitained kätte. Hea on ka see, et vereanalüüsid on korras, kakamine iga päev ja normaalselt.
Gaasivalurohud sageli ei aitagi. Gaasivaludest kasvavad lapsed iseeneslikult välja ja enamasti juhtub see siis, kui lapsed liiguvad rohkem. 14-kuune laps liigub juba piisavalt, et gaasid võiksid välja tulla.
Hommiku poole ööd ongi laste uni rahutum ja nad vähkrevad rohkem voodis, teevad häälitsusi, see on ettevalmistus ärkamiseks.
Kui olete kõhuvalude pärast mures, siis peate esmalt rääkima ikkagi perearstiga, sest tema annab vajadusel saatekirja laste gastroenteroloogi konsultatsioonile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor