7 kuune pärast lisatoidu saamist rahutu 20.05.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Pöördun teie poole murega 7 kuuse lapse toitumise ja magamisega seotud murega. Nimelt laps olnud sünnist saati suhteliselt rahulik ning hea unega. Ärganud öösiti ca 2 korda maksimaalselt alati. On saanud rinnapiima ajal ka Infacoli gaasirohtu. Asjad muutusid pärast lisatoidu saama hakkamist kuuekuusena, ehk siis praeguseks umbes poolteist kuud tagasi. Esimene murekoht oli see, et laps hakkas öösiti (ja aegajalt ka päevasel ajal) ennast vibusse viskama ning oli üldiselt väga rahutu. Umbes samal ajal hakkas ta saama ka piimasegusid. Esialgu hakkasime kasutama Tutteli piimasegu. Samuti hakkas laps kakama umbes 5-6 korda päevas ning ka papu läks punaseks ning katki. Pepu probleemist saime jagu salviga, kuid söömisega seotud vaevused ei kipu kaduma. Lisatoiduga alustamisel sai ta ka rinnapiima veel ning proovisime nii, et talle paar päeva siis lisatoitu ei andnud. Siis olid ööd ja päevad mõnevõrra rahulikumad. Nädal tagasi kirjutati meile ka Aptamili allergikutele mõeldud piimasegu, mida ta aga väga nõus sööma ei ole. Sööb seda umbes poole oma ettenähtud päevakogusest ning seni ei ole märgata ka erilisi muudatusi üldises lapse enesetunde paranemises. Minu küsimus ongi, et kas peaksime paluma arstilt mingeid täpsemaid uuringuid kas seedesüsteemile või päris neuroloogi jutule minna või jätkata väljakirjutatud Aptamili andmist isegi, kui sööb ettenähtust vähem? Neuroloogi juurde meid saadetud seni ei ole kordagi. Areng on olnud seni eakohane. Oleme proovinud ka probiootikumitilkasid. Väljaheide arsti visuaalsel hinnangul ei vaja täpsemaid uuringuid siiamaani. Lisatoiduna on saanud oma ettenähtud koguseid ning need talle iseenesest ka maitsevad.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Aptamil AC piimaseguga harjumine võtab kindlasti aeg, sest see maitseb "teistmoodi". Kas Aptamil AC kakamine on muutunud harvemaks? Vibusse viskamist võib tekitada toidu tagasiheide, kas seda on ette tulnud? Lisatoiduna proovige ühekomponentseid püreesid, siis võib-olla saate aru, kas mõni konkreetne juur- või puuvili tekitab vaevusi.
Kas vibusse viskamine kestab hästi lühikest aega (sekundi) ja kas laps on sel ajal kontaktne? Vaadake selle asendi ajal lapse silmi, ega need ei ole ühte kohta fikseeritud. Kui vibusse viskamised sagenevad või lapse pilk on fikseeritud või kaasuvad tõmblused, peaks kaaluma neuroloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor