5a kakab püksi 02.10.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meie mure seisneb selles et 5a tütar keeldub kakamast ja rohtu võtmast mis kakat pehmemaks teeks.Kuidas saada laps potile?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine, kõhukinnisus ja potihirm pärast valulikku roojamiskogemust. Probleemi lahendamiseks peab muutma kakamassid pehmeks, et enam ei tekiks valukogemust ja laps peaks kakama iga päev või üle päeva. Kuna kirjutate, et menüümuutus pole leevendust toonud, siis võiks kasutada sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral potikartus kaob, kuid võib tekkida taas valu järgselt. Kui lapse pärakus on kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedel soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. seega peab vältima kõva kaka teket.
Vahel on potikartuse põhjuseks päraku ümbruse ragaadid ehk lõhed või muu nahaärritus/punetus, kontrollige ka seda ja kui päraku ümbruses on midagi häirivat, siis peate ikka perearsti poole pöörduma.
Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui Duphalac ei toimi, siis võib kasutada lühiaegselt Guttalaxi või Forlaxit (3-6 päeva). Üks kõhulahtisuse korral kasutatv ravim on veel Microlax, aga seda võib kasutada ainult üksikud korrad, kui kõhukinnisus on kestnud juba minu päeva ja laps ei kaka ning on näha, et see valmistab talle vaevusi.
Kuidainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldab kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit. Infot kõhukinnisuse kohta leiate: https://haiglateliit.ee/wp-content/uploads/2015/03/kohukinnisus_LK.pdf
Võite sisse viia ka motivatsioonisüsteemi, et kui laps võtab ilusasti Duphalaci ja kakab iga päev või üle päeva ning näiteks nädala jooksul püksi enam ei kaka (teete kalendri, kuhu saab selle üles märkida) , siis saab laps mingi väikse preemia. Positiivne tagasiside on väga oluline probleemi lahendamise juures ja hästi mõjuvad kiitus, kannatlikkus ja järjepidevus. Soolemotoorika ehk siis soolesisu väljutamine päraku suunas muutub tugevamaks söömise ajal ja pärast söömist. Seega on hea aeg laps potile panna just pärast sööki.
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele ja toidu korrigeerimisele, soovitan pöörduda gastroenteroloog vastuvõtule, mille tarvis saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor