1.8 aastasel lapsel tihti kõrge palavik 19.06.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Selline mure.minu 1.8 aastasel tütrel on tihti kõrge palavik. Üle nädala praktiliselt. Haigestumine hakkas pihta jaanuaris. Praktiliselt iga 2 3 nädala tagant tõuseb lapsel kõrge palavik (38.6_39.6) hiljem kaasnevad ka köha ja nohu. Märtsis oli kõrvapõletik. Mais kopsupõletik. 2 nädalat peale kopsupõletikku jäi laps uuesti kõrgesse palavikku
Perearsti poolt tehtud vereproovid põletikku ei näidanud.arvati et minngi viirus. Saime terveks. Läks nädal mööda tuli uuesti kõrge palavik ja nii on see kestnud jaanuarist saadik.praktiliselt iga kahe nädala tagant kõrge palavik. Nüüd on eelmisest palavikust möödas 2 nädalat ja eile tuli jälle kõrge palavik. Hetkel ainult palavik ( öösel tõusis jälle 39 peale ).
Ma olen täiesti murest murtud ja ei tea enam mida teha.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui palavik tõuseb kindla regulaarsusega, nagu ma Teie kirjast aru saan iga kahe nädala järel, siis võib olla tegemist perioodilise palaviku sündroomiga. Selle sündroomi puhul ongi peamine näht regulaarselt tekkiv kõrge palavik, millega võib kaasneda kurgupõletik, suu limaskestal aftid, kaelal lümfisõlmede suurenemine. Selle sündroomi korral muid hingamisteede haiguse nähte ei ole ja haiguste vahelisel perioodil on laps terve ja areneb /kasvab hästi ning vereproovid on korras.
Samas kirjutate, et lapsel on koos palavikuga ka köha ja nohu ning olnud üks kõrva- ning kopsupõletik. Seepärast ei saa välistada, et laps põeb väikelapseeas iseloomulikke nakkushaigusi, mida võib aasta jooksul olla 7-9 korda.
Ilmselt pole te käinud oma lapsega kusagil eksootilisel maal, kust võiks saada troopilisi haigusi.
Palaviku tõusus ajal oleks hea kontrollida ka pissiproovi, et seal põletikku ei ole.
Kui ikkagi kõrge palaviku tõusud korduvad ka suvisel ajal, mil viirushaigusi ei tohiks nii palju olla, soovitan kas laste reumatoloogi või nakkushaiguste arsti konsultatsiooni, selleks vajate perearsti saatekirja.

Ilusat suve soovides,
Tiia Voor