11 kuuse lapse toitumine 05.04.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mure tütre toitumise ja kaalu pärast.
Laps saab ka rinnapiima. Laps kaalub 8,5 kg (just haigusega kaotas 200 g, enne 8,7) ja pikkust on 77 cm. Muidu igati tubi ja rõõmus laps, oskab käpuli käia ja toe najal kõndida. Lapsele ei meeldi eriti lisatoitu süüa. Söögiajad proovime teha nii, et ise söön ka. Tavaliselt söögitooli panek algab kohe nii, et võtab kätega toolist kinni ja hakkab nagu punnitama ja paneb suu kriipsuks- meelitamise peale siis vahepeal teeb suu lahti. Enamasti saab iga söögi juurde mingit näputoitu: kamapallid, küpsetatud juurviljad- mida siis natuke sööb, aga rohkem niisama veeretab. Hommikusöögiks on meil tavaliselt kaerahelbe (kiirhelvestest) või manna või mitmevilja puder, kuhu panen ka täispiima. Ja peale tavaliselt mingit puuviljapüreed. Seda sööb max 5 lusikatäit. Enne lõunaund proovime süüa sama putru, mida tavaliselt ikka ei taha või siis maitsestamata jogurtit puuviljaüreega või ilma või aedviljapüreed, mida sööb paremini- ca 100 g. Pärast lõunaund on söögiks lihaga püree, mis maitseb talle kõige paremini- ilmselt selleks ajaks kõht ka rohkem tühi- seda sööb ca 150 g. Õhtusöögiks on nt tatrapuder või maitsestamata jogurt pasteedivõileivaga või mingi smuuti kamapallidega. Neid vastavalt päevale kas sööb või ei söö ca 100 g. Enne ööund saab rinnapiima ja päeval ka tavaliselt enne und (magab 2x päevas).
Viimastel kuudel on kaalu tulnud 300 g ja 200 g ja see kuu vist ei ole väga üldse juurde tulnud. Lisaks on madal Hg (106 ). B12 vitamiin ka madal, taset ei mäleta, aga selle vastu saime kolm nädalat süste ja arst ütles, et peaks olema süstidega rohkem tõudnud. Praegu pidi see olema üsna normi alumisel piiril. Ise võtan arsti soovitusel B12 vitamiini, taset ei ole kontrollitud. Söön liha iga päev. Laps kakab ca 2-3 k päevas normaalselt. Pissib normaalselt. söögi kõrvale ja vahepeal joob vett. Öösel sööb rp ca 2x.
Kas peaksin muretsema lapse kaalu pärast? Kuidas saada teda rohkem sööma ja kuidas Hg ja B12 taset tõsta?
Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Aasta vanuselt kaalub laps 9-11 kg ja pikkus on 75-80 cm. Oluline on jälgida lapse kaalu ja kasvu dünaamikas, Ühekordsete andmete alusel ei saa midagi otsustada.
Rauda saadakse punasest lihast ehk siis imetajate lihast, ja B-12-vitamiini samuti loomsest toidust. Kui laps sööb päeval halvasti, siis sageli on selle põhjuseks selles vanuses rinnapiima suur kogus. Kirjutate, et laps saab öösel kaks korda rinnapiima. Kui palju ta korraga piima saab? Kui näiteks 2 korda 200 ml, siis see on juba peaagu pool tema päevasest toidukogusest. Ka päeval sööb ta lisaks tahkele toidule rinnapiima, kui ka nendel kordadel 2 x 200 ml, siis ei tahagi ta oluliselt rohkem lisatoitu süüa.
Vahepeal ongi lapsed isutumad ja valivad toitu või söövad lisatoitu väikses koguses. Kuna rasv annab kõige rohkem kilokaloreid, siis isutute laste toitudesse võib panna õli või võid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor