Põskkoopa põletik 24.11.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps hakkas pühapäeva õhtul köhima ,pärast köhimist hakkab ta nutma kuna tal on valus . Nohu tal siis ei olnud ,palavikku ka mitte . Teisipäeva hommikul oli tal palavik 37,5 ,silmad punased ja natukene ka nohu ,köhis ka vahepeal . Teisipäeva päeval käisime perearstil ,tahtsin et kopsu kuulatakse. Laps nuttis terve see aeg ,alguses kui arst kuulas ütles et tal on bronhiit. Siis ta vaatas lapsele otsa ,ütles et tal silmad nii punased et tal hoopis põskkoopa põletik . Arst vaatas lapsel ühte kõrva ka ja see olevat natuke roosa . Hiljem kuulas uuesti kopsu ja ütles et kopsus siiski midagi ei ole . Ütles et põskkoopa põletik ja kirjutab antibiootikumid ja silmatilgad . Ma ei ostnud neid antibiootikume kohe välja vaid helistasin perearstinõuandeliinile ja seal öeldi et liiga kiiresti kirjutati antibiootikumid välja ja ootaks kaks päeva kas läheb paremaks või ei . Nüüd on kaks päeva möödas lapsel on rögane köha ,paksem tatt tuleb ninast välja ,väga jonnine on ,palavikku enam ei ole ,silmad ikka punakad ja hääl on ka ära . Määrin teda hustagil kreemiga ja lasen astelpalju õli kurku. Mida peaksin tegema kas ikkagi antibiootikumid välja ostma ? kas tal võib olla põskkoopa põletik?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üheksakuusel lapsel ei saa olla põskkoopapõletikku, kuna selles vanuses pole veel põskkoopad välja arenenud. Võib-olla ütles arst, et ta kahtlustab keskkõrvapõletikku, sest üks kuulmekile oli roosa. Kui lapsel on silmad punased, hääl kähe, köha ja nohu, siis ilmselt on tegemist viirushaigusega ehk külmetushaigusega. Viirushaiguse korral antibiootikum ei aita. Küll aga võib viirushaigusele lisanduda kõrva või hingamisteede bakteriaalne põletik, mille raviks on vaja antibiootikumi. Kas laps vajab antibiootikumi või mitte, ei saa mina otsustada ilma last nägemata. Peaksite perearstiga nõu pidama, võib-olla peaks uuesti lapse kopse kuulama ja kõrvu, st kuulmekilesid vaatama, et otsustada, kas laps vajab antibiootikumi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor