Laps sööb liiga vähe 06.09.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 4kuu ja 3 nädalane poeg sööb viimasel ajal vähe ja kehvasti: sööb mingi 3 minutit ja siis keerab näo ära ja kui veel üritan anda rinda, pistab röökima. Kui saab luti suhu, on edasi rahulik. Vahel (unisena) õnnestub pikemalt tissi otsa saada. Kaaluiive oli viimane kord ka väike( 1,5 kuuga 550g), aga kuna varem võttis kõvasti juurde, siis kasvukõvera alla pole veel jäänud. Sündides kaalus 3,6kg, nüüdseks 7kg. Aga igaks juhuks võtsin rendist beebikaalu ja olen püüdnud kaaluda enne-pärast söömist ja see näitab, et ta sööb korraga vaid 90-100g. Ja nüüd kui nädal aega on kaal olnud kodus, siis nädalane kaaluiive on 80-90g vaid. Perearst ja raamatud aga ütlevad et peaks sööma 170-200ml. Söögivahed on ka pikad (u 3h), nii et peaks siiski kõht tühi olema. Oleme ainult rinnapiimal, olen proovinud juurde anda pudelit, aga ta ei võta seda suu sissegi, ükskõik mis seal sees on (vesi, rp, rpa). Nätsutab küll pudelit, aga ei ime sealt midagi. Ühesõnaga mure on lapse pärast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Vahel teevad lapsed nö "söömisstreiki", see tähendab, laps sööb tavapärasest vähem.
Veel tasuks mõelda, kas rinnapiima on piisavalt. Võib-olla on piima rinnas vähem ja selle imemine seepärast raskem ja laps ei taha enam pikalt imeda.
Kui rinnapiima on piisavalt, siis ei peagi lapsele lutipudelit pakkuma, vaid võiks hoopis hakata andma lisatoitu lusikaga. Kui laps on üle nelja kuu vana ja piima ei jätku või laps seda enam ei taha, võib julgelt alustada lisatoidu andmisega. Praegu soovitataksegi alustada kõikidele lastele lisatoitude pakkumist 17.- 26. elunädala vahel. Esimeseks lisatoiduks sobib puder või köögiviljapüree. Magusaid söök (puuviljapüree, magus puder) ärge esimese lisatoiduna andke, sest magus meeldib lastele väga ja pärast magusat on teiste maitsetega toitudega raskem harjuda.
Lisatoitu andke ennelõunasel ajal enne rinnapiima saamist. Alustada võiks ühest komponendist koosneva lisatoiduga väikeses koguses (teelusika täis), edaspidi toidukogust järk-järgult suurendades ja toiduvalikut laiendades. Lisatoitu andke lusikast ja tassist, mitte lutipudelist.

Lugupidamisega,
Tiia Voor