Bilirubiin, vedel kaka, väga punane pepu 29.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline küsimus. Laps on 3 nädalat vana. Sünnitusmajas bilirubiin oli 273. Arstid ütlesid, et võime koju minna. Nädala pärast näide oli 271. Kui palju aega võib oodata, et kollasus ära mineks? Mis tähtaeg on? Teine mure on selline, et laps kogu aeg kakab. Kaka oli kollane+väikesed tükid. Eile oli rohkem kollast vett ja rohelised tükid. Pesen, vahetan, proovisin erinevaid mähkmeid. Salv, kreemid ei aita ka...Õhku annan ka..Pepu on nii punane, et on isegi haav ja mitte üks.. Mis teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast sündi tekib kõikidel lastel bilirubiini tõus, mis taandub tavaliselt kahe nädala jooksul, kuid võib kesta ka kuu aega.
Kui laps saab rinnapiima, siis võibki ta kakada pärast igat toidukorda, st 7-8 korda päevas. Rinnapiima kaka ongi kollast värvi puderjas. Kui pepu kipub hauduma, siis soovitan tsinki sisaldavat kreemi.
Kui laps võtab kaalus hästi juurde, siis pole tal ka tervisehäda, hea kaaluiive näitab head tervist.
Alati, kui on mure, küsige nõu perearstilt, ja kui lapse pepu on ikka väga punane ning kasutatud salvid, kreemid ei aita, siis näidake last perearstile. Ilma löövet nägemata on väga raske nõuandeid anda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor