Laps ei maga üldse, uinub kell 3.00-3.30 06.11.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure järgmine: 5aastane tüdruk ei jää magama, õhtul hakkama voodisse sättima juba kella 21 ajal, ei mingit kasu, nii kella 03.00- 03.30ni välja ja magab siis kella 12.00 -13.00ni. Ei aita muinasjutud, ilusti, halvasti ega muul moel. Probleem tekkis pärast seda, kui kolisime olukorra sunnil vanavanematega kokku. Nimelt kaotasid vanavanemad oma eluaseme mitu kuud tagasi ja sellest ajast iga õhtu mitte küll otseselt lapse kuuldes, aga süüdistavad lapse vanemaid olukorras, nii et laps saab aru, nagu vanemad oleks midagi väga halba teinud. Selle peale laps ei söö enam korralikult, päevas ühe taldriku täie putru ja makaroni ning see on kõik, õhtul magama ei jää, hoiab vägisi silmi lahti ning kui hakkab uniseks jääma, läheb hüsteeriasse ja hakkab nutma.
Palun andke nõu, kuidas käituda ja mida teha? Saan aru, et arst oleks lahendus, aga seni kuni aja saab, peaks kodune vahend olema?
Siinkohal pean veel ära mainima, et lapse vanaema, kes nüüd meiega koos elab, on lapse jaoks tohutu autoriteet ja talle väga kallis. Aga selles, et laps magama ei jää, süüdistab ta ka vanemaid lapse kuuldes igal õhtul.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Uneprobleeme esineb 20-30% lastel. Rahutu uni, unumisraskus võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, reis, kolimine, elukorralduse muutus jne. Uneprobleemid võivad olla tingitud ka üleväsimusest, kirevatest päevasündmustest või sellest, kui voodisse saatmine on karistus halva käitumise eest. Enamasti mööduvad unehäired kuue kuu jooksul, kuid vahel võivad need kesta ka aasta ja kauemgi. Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata.
Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Hammastepesu, ööriiete selgapanemine, unejutt annavad häälestuse, et tulemas on ööaeg. Mõnele lapsele sobib hästi enne magama minekut soe vann, teise aga muudab vanniskäik erksaks. Tund enne magamisaega peaks olema tegevused rahulikud, ka ei sobi näiteks teleka või arvuti vaatamine, kus vilkuva ja kiirelt vahetuv pilt võib liigselt last erutada. Igasugune erutav tegevus, ka täiskasvanute vahelised pinged ja süüdistused soodustavad unehäirete teket ja süvenemist. Täiskasvanute vahelised probleemid peaks saama lahendatud täiskasvanute vahel, kui need jätkuvad, siis tõenäoliselt ka lapse uneprobleemid püsivad.
Magama minemise aeg peaks olemas iga päev ühel kellaajal. Magamistuba olgu pime, sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Millalgi unehäire kaob. Kui aga lapse uneprobleem kestab mitu kuud ja tekitab teie perele muret, siis pöörduge psühholoogi poole või Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikusse spetsialistide vastuvõtule, kes nõustavad vanemaid lapse unehäirete korral.

Lugupidamisega,
Tiia Voor