Kõhuvalu ülakõhus 3a lapsel 14.06.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu peagi kolmeseks saav poeg kurdab juba pikemat aega valu ülakõhus. Kui palun tal näidata, kus see valu asub, viitab ta ülakõhule, keskele otse roiete alla. Ta ütles, et valu on terav ja katsumisel, kui käsi kõhul, on valusam. Küsisin ka, mis kujuga see valu tundub talle (nagu oleks millegi alla neelanud, siis mis kujuga võiks see olla), siis vastas ta, et pall (pakkusin nuga, palli, traktorit...). Käe all ise midagi eriskummalist tunda ei oska... Gaase ka nagu üle kogu kõhu käega katsudes poleks. Valu kaebab ta õhtuti, kui on juba voodis või öösiti, aga samas vastab küsimusele, et valu ika päeva ajal.
Olen väga mures, sest valusid on ta kaevaud vahelduva eduga juba mitu kuud. Olen seni andnud leevenduseks paratsetamooli, et taedasi magada saaks. Isu on tal ka varasemaga võrreldes oluliselt väiksem (sõltumata söödavast), kuid väikelastel vist käivadki suured isud seoses kasvuspurtidega.
Kas tegemist võib olla kasvajaga maos vms?
Kuna lähinädalal on lapsel plaanis mandlioperatsioo, kuidas ja kelle abil kasvaja võimalust vm häda põhjust (Tallinnas ja lähiümbruses) hästi kiiresti välja selgitada, et opiks oleks kindlustunne-info teada?
Imikuna oli ta tõsiselt hädas nö kinnise refluksiga (krooksud ei väljunud, aga silmnähtavalt häirisid last, UH-s tuvastati 4. elukuul g.refluks). Suguvõsas on maovähki varem ka esinenud...

P.S laps kakab normaalselt-regulaarselt 1-2x päevas ja väljaheide samuti normaalne, pigem pehmem kui kõhukinnisuse käes vaevlemisel.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on tõesti kõige sagedasem kõhuvalu nö funktsionaalne kõhuvalu, mil puhul haiguste ei ole, ainult kõht valutab. Sellist valu kahtlustasidki perearst ja -õde. Funktsionaalsele kõhuvalule on iseloomulik, et laps ei katkesta valu tõttu oma tegevust ning öösiti kõht ei valuta ja lapsel on hea kaalu- ja kasvuiive.
Ülakõhuvalu võib tekitada refluks, mis vaevas Teie last imikueas. Võimalik, et refluks püsib ja seepärast kõht valutab.
Maokasvajat ma lapsel ei kahtlusta.
Teie lapse puhul on ainsaks häirivaks nähuks öine kõhuvalu, mistõttu võiks last uurida. Samas on kõhuvalu kestnud juba mitu kuud, aga lapse üldine tervis pole halvenenud, seega pole ilmselt tegemist tõsise ja kiireloomulise haigusega.
Kuna töötan ise Lõuna-Eestis, siis ei tea ma Tallinna ja selle lähiümbruse võimalusi kiireks konsultatsiooniks. Kindlasti teab lapse perearst, kus ja kuidas saaks kiiremini konsultatsioonile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor