Lapse unehäired 15.02.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meie tütar ärkab iga öö kella 4 ajal öösel ja uinub uuesti lõpuks kella 6 ajal. Sealt edasi magab kella 8,30-ni. Ja nii iga öö, ärkab ka kella 1-2 ajal, aga siis saan ta magama tagasi. Oleme proovinud võtta enda juurde, aga ei aita, siis ronib mööda meid ja ikka ei maga. Kolisime novembris ja sellest ajast magab ta oma toas. Panime kohe kolides ja magas ilusti kuskil kuu, siis hakkas sama unetus pihta. See öine üleval olemine algas juba eelmises elukohas, siis arvasime, et mees norskab ja ei lase magada, küll ka hambaid ja gaase, aga see aina kestab. Nüüdseks juba üle poole aasta. Vahetasime õhtuse söögi jogurti vastu, et leebem, aga see ei muutnud midagi. Enne sai õhtul putru. Tuba on soe, et kui teki pealt ajab, ei hakka külm. Olen ka ise tema tuppa magama läinud, et äkki kardab, aga ka see ei muuda midagi. Tema on ikka oma aja üleval ära ja uinub 2h pärast. Peale lõunaund oleme väljas 2h, laps liigub ja mängib, et peaks nagu väsima. Nüüdseks on ka lõunauned lühemaks jäänud. Varem magas 2-3h, nüüd viimased kuud vaevalt 1-1,5h. Samuti paneme 2h enne lapse uinumist TV kinni ja üritame rahulikult last hoida, et ei müraks. On müranud ja on rahulik olnud, aga vahet pole, kuidas ta enne uinumist on. See ärkamine on juba kindel rütm.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uneprobleemid väikelastel üsna sageli, 20-30% lastest esineb unehäireid. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis, kolimine jne. Enamasti mööduvad unehäired kuue kuu jooksul, kuid vahel võivad need kesta ka aasta ja kauemgi. Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata.
Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on unetsükli vahelised ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Oluline on õpetada last iseseisvalt uinuma öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Magama minemise aeg olgu iga päev ühel kellaajal. Magamistuba olgu pime, sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne. Öise ärkamise korral peate lubama lapsele öösel ISESEISVALT uinuda. Ärkamisel rahustage laps maha, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem.
Ärge andke talle öösel süüa ega juua!
Kui laps öösiti norskab, tasub konsulteerida kõrva-nina-kurguarstiga, et välistada adenoidide suurenemine.
Millalgi unehäire kaob. Kui aga lapse uneprobleem tekitab teie perele muret, siis Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikus töötavad spetsialistid, kes nõustavad vanemaid lapse unehäirete korral.

Edu soovides,
Tiia Voor