Pikka aega kestnud köha. 13.10.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu mure on selline, et minu pojal, kes saab 18.10. kuuekuuseks on köha kestnud juba pea poolteist kuud.
Algas kõik nohuga.Tekkis nohu ning peale seda ka köha. Humeri ja Otriviniga saime nohust kenasti lahti kuid köha ei kadunud. Nüüd on nina jälle pisut vesine. Köha on tal rögane ja mitte pidev-pigem on köha hooti, sest vahel ta tudub mitu tundi köhimata ja siis kui tõuseb hakkab köhima. Palavikku pole, sööb hästi ning roomab usinasti. Alguses köhis ta ka öösel kuid peale Ventolini ravi, mida saime 7 päeva, kadus öine köha ära.
Oleme käinud mitmeid kordi perearsti juures. Kuulates on laps puhas, kõrvad on puhtad, keel ning kurk samuti puhtad. Viimati kui käisime s.o. 10.okt., ütles arst, et kuuleb vahepeal lõrinat, kuid muidu on kõik puhas. Veel ütles ta,et köha tuleb nagu bronhidest. Nüüd võtame Hedelixi siirupit, teeme auru ja määrin talla alla ja rindkerele hanerasva.
Minu arust aga ei ole asi paranenud ja kui, siis väga vähe. Poja köhib endiselt. Öösel üldiselt mitte, kuid kui hommikul tõuseb, siis on alati ka köhahoog. Köha endiselt rögane.Vahel köhib ta pikalt, kuid vahepeal köhatab vaid korra kaupa, siis on mul selline tunne, nagu see röga oleks kusagil ja ta ei suuda seda välja köhida. Nüüd on tekkinud veidi seda, et kui ta köhib, siis matsutab pisut.
Koduloomi meil pole. Pikkust on pojal pea 70cm ja kaalub üle 8 kilo (5kuuselt kaalus ta 8200g ja oli 67cm. pikk). Pojal on suus juba 7 hammast, 8. hammas lõikub kohe ning tulevad ka 9. ja 10. hammas. Hambad tulevad üsna suure ilastamisega ning ei puudu ka nutt.
Sündides oli ta 53cm. pikk ja kaalus 4020gr. Ilmale tuli õigeaegselt keisrilõikega.
Olen lugenud, et südamerikkega võib esineda köha ning see hirmutab mind.
Perearst ütleb, et pole põhjust väga muretseda ning ega ta pole ka pakkunud, et võiks minna teise arsti konsuldatsioonile.
Ütlen ka igaks juhuks, et meie õde, kes on nüüd juba üle 4 aasta vana, põdes väiksena tihti larüngiiti.
Palun andke mulle nõu, mis see võib olla ja kas peaks nõudma saatekirja eriarstile?Ja kui peaks, siis millisele?
Tänades, Muretsev emme.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imikul või köha jääda püsima pärast haigust kuni 1 kuu ja seda peetakse veel normaalseks köha pikkuseks. Teie laps on köhinud juba 1,5 kuud ja kui selle ajal sees pole olnud ühtki köhavaba päeva, siis see köha on juba pikaajaline. Sageli on nii, et laps põeb mitu järjestikust haigust, kuid kahe haiguse vahel on mõned köhavabad päevad ja siis pole tarvis muretseda. Teie kirjast loen ka, et peres on teine laps, kes suure tõenäosusega toobki koju erinevaid viiruseid, mida siis noorem laps võib läbi põdeda.
Kui lapsel on rögane köha, siis pärast köhimist ta matsutab seetõttu, et kurku tuleva röga ta neelab alla ja see on normaalne. Ka võib köhahoog tekitada toidutagasiheite ja toitu tuleb suhu tagasi, mistõttu laps matsutab.
Südamehaigus on väga ebetõenäoline, sest südamehaiged lapsed ei võta kaalus juurde, väsivad väga ruttu, on väheaktiivsed. Teie lapsel aga neid probleeme ei tundu olevat.
Kui varem oli hea efekt Ventolini siirupist, siis ehk võiks seda ravimit uuesti kasutada, aga pidage enne perearstiga nõu. Minul on väga raske anda ravisoovitusi last nägemata.
Kui köha ikkagi püsib, siis soovitan laste allergoloogi või kopsuarsti konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Lapse köha

Tere!

Olen mures oma 7-aastase tütre köhaprobleemi pärast.
Algas see umbes poolteist aastat tagasi pideva köhatamisega, mis ei tahtnud kaduda. Kuna mandlid paistsid kehvad, siis soovitas ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Peaksite uuesti konsulteerima allergoloogi-pulmonoloogiga. kuna köha on kestnud pikka aega, siis ilma last nägemata ja uuringuteta ei oska midagi midagi köha kohta ütelda.

Loe edasi

Lapsel pikka aega köha

Tere!
Mure lapse köha pärast! Algas see kõik eelmisel aastal, kui laps sai kõva nohu, siis tuli ka kõrvapõletik. Saime antibiootikumi raviga kõrvapõletikust jagu. Aga siis tuli köha. Köha on enamasti ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Lastel võib tavaline "külmetusköha" kesta 4-6 nädalat. Köha võib tekitada viirus ja sel korral antibiootikum ei aita. Viiruslik köha kestab ka nädalaid ja möödub millalgi iseenesest. ...

Loe edasi

kõha lapsel

tere! tüdruk on 2a 3k vana ja kõhib 3 päeva.Päeval kõhib harva,kuid öösel eriti hullusti.Kuiv ja kinnine ,lausa oksele ajab.Kurk on ka kähe,räägib ka kähiseva häälega.Arst kuulas kopsud puhtad ,kuid kõha ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kõige tõenäolisem ägeda ja mitte pikka aega kestva köha põhjus on viirusinfektsioon. Selle raviks kasutatakse rögalahtistava toimega ravimeid, mida Te oletegi teinud. Kui ei aita üks ...

Loe edasi

6.5 kuulise poisi köha

Tere!
Meie 6,5 kuuline poeg köhib hommikuti peale sööki!
Meie lastearst kuulas ja vaatas teda ning ütles, et külmetusega tegemist ei ole.
Ta arvas, et köha võib olla peale piimasegu söömist ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kirjast kahjuks ei selgu, kui kaua aega on köha kestnud. Pikaajaliseks köhaks loetakse laste puhul köha, mis on kestnud ilma vahepausideta kauem kui kaks nädalat.
Kui Teile tundub, ...

Loe edasi

kas võib olla kopsuklamüüdia

tere.
minu 6kuune poeg on juba 2 nädalat nohus ja viimasel nädalal on lisandunud ka köha. perearsti juures käies öeldi et kurk ka punane kuid kopsud puhtad saime ravimi Berlocid 240 , vist põletiku ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Pikka aega kestnud köha ja palaviku korral tekib kopsupõletiku kahtlus. Vähemasti vajaks viimane selgitamist. Mitte alati ei ole kopsu kuulatlusel räginaid ka siis, kui on kopsupõletik. Ainult ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi