Lapse areng 24.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olen mures oma 10,5 kuuse tüdruku arengu pärast. Kaal 10. elukuul 9,5, pikkus 72, peaümbermõõt 43. Kirjutan tema praegused oskused: keerab seljalt kõhuli mõlema külje pealt, samuti ka kõhult seljale tagasi täiesti vabalt, tuleb istuma mõlema külje pealt, istub hästi, haarab istudes mänguasju eemalt täiesti vabalt toetudes kätele, oskab istuvast asendist minna kõhuli, roomab kõhu peal lükates end vasaku põlvaga, paremat jalga roomamisel ei kasuta, roomates liigub edasi väga kiiresti ja tugevalt, haarab asju mõlema käega, lööb kahte asja kokku, viskab mänguasju, oskab võtta pisikest asja pöidla ja nimetissõrme vahele. Muret teeb tema roomamise stiil - on see ikka ok? Paljud selles vanuses lapsed käivad 4- käpuli, kuid tema mitte. Paistab et see talle ei meeldi, kui panen ta sellesse asendisse, ajab ta ennast istukile või laseb kõhuli ja hakkab roomama. Samuti ei aja ta ennast veel püsti. Kui püsti panna toe najale(näiteks diivani)seisma, seisab väga ilusti ka ühe käega kinni hoides ning teeb ka paar sammu toe najal (1-4 ilma kukkumiseta), kuid head tasakaalu veel pole. Perearstil käime iga kuu, tema probleemi ei näe. Kuid ennast teeb just murelikuks roomamise stiil ning see et laps ei tõuse veel püsti. Lisainfoks veel nii palju, et laps hakkas roomama 8,5 kuuselt, istuma tulema peale 9 elukuud mõned nädalad, enne seda istus ilusti, kui istuma teda pandi vist 7. elukuust saati. Soovin ka teie arvamust lapse arengu kohta.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapsel on kõik oskused olemas, mida 10-kuune laps peab teha oskama. Püsti seisma peabki selles vanuses toe najal ja tegema ka külgsamme. Roomamise stiil võib olla mõnel lapsel vahel imelik ja kõige sagedamini on selle põhjuseks lihastoonuse ebakõla, aga mõnikord laps lihtsalt otsustab kummalise edasiliikumisviisi kasuks ilma haigusliku põhjuseta. Kuna Teie lapse areng on eakohane, ei muretseks ma roomamisstiili pärast.

Parimate soovidega,
Tiia Voor