refluks või midagi muud....? 15.06.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure on väga suur. Juuli lõpus saab tütar kolmeseks ja siiani ei söö tükilist toitu ja on väga väikest kasvu. Sündis õigeaegseselt 3010g.oli sünnikaal, praegu vaid 11,6kg. Esimesel kuul võttis juurde 800g. edasi juba 600-400g. Kui ta oli aastane pöördusime gastroenteroloogi juurde, kuna oksendas peale söömist toidu välja. Tehti uuringud verest ja kõhu ultraheli,kõik oli korras. Sondi me sisse ei lasnud panna ja ei taha seda siiani teha. Arst arvas, et tegu on refluksiga ja kirutas tol korral losekit. Aeg ajalt on siiani luksumist ette tulnud ja peale toitu krooks või toidu ajal. ÖÖsel vahepeal tuleb kas tatt või maomahl suhu siis köhatab, aga seda mitte tihti. Püreestan talle siiani liha, kartul, porgand ja teen sellist püreed, kuna midagi ta vastu ei võta ja sedagi suure vaevaga. Iseseisvalt sööb õuna, juustupulka, iirise kommi, kõrsikut, sepikut ja mõnda asja veeel mis meelde ei tule. Kuid ise mõtlen äkki on söögitoru vähk või ahenemine, et asi nii hull on, või hoopis lümfide mingi vähke???. Viimane vereproov oli korras välja arvatud hemoglobiin mis oli lubatust kõrgem 142. Palun jagage oma kogemusi, või ma olen harjutanud teda valesti toituma ja nüüd on hilja? Väljaheid oli korras proovidest. Aitähh vastamast

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie kirja põhjal tundub, et lapsel on väikelapseea söömishäire, mida aitavad lahendada laste psühholoogid. Kuna laps sööb ise valikuliselt tahket toitu, siis tõenäoliselt ei ole tal söögitoru ahenemist, ega ka mitte mingisugust vähki.
Kui lapsel on sage toidutagasiheide ehk refluks, siis võib happeline maosisu ärritada söögitoru limaskesta ja tekitada ebamugavus tunnet ning laps keeldub seepärast tükilisest toidust. Limaskesta seisundit saab aga hinnata vaid gastroskoopiaga ehk sondiga.
Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikus tegeleb laste söömishäiretega psühholoog Külli Muug.

Lugupidamisega,
Tiia Voor