piimatalumatuse või laktoositalumatuse tõenäosus 30.04.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu kaksikutel diagnoositi 9. k. piimatalumatus ja lisaks atoopiline dermatiit. raviks sai hüpoallergiline piimasegu pepti allergie, mis kaotas kaebused.
praeguseks on nad aasta ja kolme kuused. et olen kuulnud kitsepiima ravivatest omadustest, hakkasin proovima hästi ettevaatlikult väikestes kogustes seda toidus kasutada. juba alguses oli selge, et nahale mõjub see hästi - st. allergilist reaktsiooni ei teki, aga millele hästi ei mõju, on seedimine. taas on vanad vaevused, kõhulahtisus ja öised kõhuvalud ja korinad tagasi. perearst soovitas laktoosivabu toite kasutada. siit küsimus - kas võib olla sellises vanuses juba laktoositalumatusega tegu?
mis üldse on piimavalgutalumatuse ja laktoositalumatuse sümptomite olulisem vahe?
kas hüpoallergilistes segudes on ka laktoos juba lõhustatud, nii et ka laktoositalumatuse korral annab see häid tulemusi?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tegemist on kehe erineva talumatuse liigiga: piimavalgu ehk laktoglobuliini talumatus ning piimasuhkru ehk laktoosi talumatus. Piimavalgutalumatus võib tekitada nii naha (atoopiline dermatiit) sümptome kui ka seedetrakti vaevusi (gaasid, kõhuvalu, kõhulahtisus). Piimasuhkrutalumatuse korral tekivad just enam seedetrakti kaebused ja nahapõletikku tavaliselt ei teki.
Laktoositalumatus on küllaltki sage seisund täiskasvanute seas, on leitud, et umbes 25% Eesti täiskasvanud elanikest ei talu piimasuhkrut. Äärmiselt harva esineb kaasasündinud laktoositalumatust. Kuna piim on esimesel eluaastal väga oluline toit, siis esimestel eluaastatele laktoositalumatust ei esine. Väikelastel võib olla lühiaegset laktoositalumatust pärast kõhulahtisust. Täiskasvanu toidule üle minnes hakkab aga geneetilise eelsoodumuse korral (pereliikmetel või lähisugulastel on laktoositalumatus) vähenema laktaasi (laktoosi lagundava ensüümi) aktiivsus ja võibki välja kujuneda laktoositalumatus. Tavaliselt ei juhtu see enne viiendat eluaastat.
Kitse- ja lehmapiim mõlemad sisaldavad laktoosi ning neil on sarnane valguline koostis. Seega kui lapsel on allergia lehmapiima valgu vastu, ei talu laps sageli ka kitsepiima. Raske on ütelda, kumb piima osis kas valk või suhkur on praeguste kaebuste põhjuseks. Lisaks sisaldab kitsepiim vähe foolhapet ja võib seetõttu põhjustada kehvveresuse teket. Piimasegudest on "Aptamil Peptis" ja "NAN laktoosivabas" laktoosita. Laktoositalumatust saab kindlaks teha kas geenianalüüsiga või laktoosikoormuskatsuga. Viimast tehakse vaid haiglas päevastatsionaaris.

Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

laktoositalumatus ja rinnapiim

tere
1)millised on laktoositalumatuse tunnused imikul?
ja kas selleks peavad olema kõik tunnused esindatud?

2)kas on mingit seost ema piima joomise ja rinnapiima tekkimise vahel?

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Laktoosi e. piimasuhkru talumatust on imikueas(üli)harva. Ilmingud on kohe pärast seda, kui imik hakkab saama süüa st. piima. Oksendamine, kõhulahtisus ning vedelikudefitsiit ning kaalulangus ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: