beebil kõht kinni 01.01.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps on 8 kuud vana. Kõht pidevalt kinni, kakab üle 4-5 päeva ja nutab kakamise ajal.
Kõht oli kinni ka siis kui sai ainult rinnapiima, aga siis kakamine last nutma ei ajanud, kuigi pingutas kõvasti. praegu lausa kõvad junnid.
Laps saab rinnapiima ja lisatoitu: hommikul putru (tatra-, hirsi- või maisiputru), lõunal juurviljapüree lihaga (tavaliselt kartul, porgand, kapsas, vahel lisaks kaalikas, sibul, peet või lillkapsas). pärastlõunal sama juurvili ilma lihata. Keedan ise. Õhtul saab ahjus küpsetatud õuna või ostetud puuviljapüreed.

Üldiselt on tegutseja poiss, liigub käpuli ringi, ronib üle madala (ca10cm) takistuse, tõuseb toe najalt püsti, üritab tõusta ka keset põrandat, istub.

Ploomipüree minu arust aidanud ei ole, veel soovitas perearst toorest sibulat ja jõhvikat anda. Mõlemad on väga tugeva maitsega, kui panen toidu sisse tuntavalt, siis jätab söömise pooleli või hoiab keelt seni suust väljas kuni toit maha kukub, kui panen toidu sisse vähe, siis ei mõju. Olen pannud hommikupudru sisse jõhvikaid koos meega, aga minu arust ei mõju.

Öelge, palun, mida ma peaksin tegema teisiti, mida ja kuidas veel proovima, et kergendada lapsel kakamist?

Lugupidamisega,
Kristel

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps on terve ja võtab kaalus hästi juurde ning kasvab ilusti, siis pole põhjust kõhukinnisuse taga haigust otsida. Kõige sagedasem kõhukinnisuse põhjus on toitumisvead - ühekülgne ja kiuainetevaene toit ning vähene vedelik. 8-kuune laps peaks sööma 200-300g lisatoitu ja 700ml rinnapiima või piimasegu. Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal. Lisatoidu andmine on oluline, sest just lisatoit sisaldab kiuaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks. Proovige anda erinevaid putrusid ning köögi- ja puuviljapüreesid. Pudrule võite lisada 1-2 teelusikatäit nisu- või kerakliisid, mis sisaldavad palju kiudaineid, ning 1-2 tl õli või võid, mis muudavad roojamassi pehmemaks. Lisaks ploomile on punapeedil roojamasse pehmendav toime. Soovitan keeta toidud ise, sest valmistoidud on purustatud väga peeneks ega erguta sooletegevust piisavalt. Laps peab ka jooma, et roe muutuks pehmemaks. Joogiks on kõige sobilikum vesi ja kõhukinnisuse korral ei soovitata anda mahla (va ploomimahl). Jõhvika ja sibula kohta mina ei tea, et need võiksid rooja pehmemaks muuta. Toores sibul on kindlasti lapsele ebameeldiva maitsega, jõhvikate positiivne külg on neist saadavad vitamiinid.
Vahel aitab kõhukinnisust leevendada ka kõhu masseerimine, võimlemine, ujutamine.
Kui vaatamata toidumuutustele kõhukinnisuse probleem püsib, pöörduge palun uuesti perearsti poole, kes vajadusel saadab lapse täiendavatele uuringutele või eriaarsti vastuvõtule. Ravimistest aitab kõhukinnisuse korral Duphalac, mille annuse ja ravikuuri kestvuse määrab arst.

Edu soovides,
Tiia Voor