lapse hingamine 15.06.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olen veidi mures oma 7-aastase poja pärast. Nimelt on ta viimasel ajal hakanud väga tihti niimoodi sügavalt (ohkega ) hingama, kui ta päeval tegevuses on siis ma ei pane nagu tähele aga hommikuti ja õhtuti sellises rahulikus olekus hakkab nagu silma.Kas on põhjust muretseda? On see mingi haiguslik nähe või lihtsalt ajutine harjumus. Ise ta selle üle ei kurda, minu küsimise peale miks sa nii hingad, ütleb ta et tema ei tea.Kui küsin , et kas sul on raske hingata siis vastab ta, et natuke jah. Iseenesest on ta selline elav, ringi rahmeldav, mitte loid ega väsinud. Oma kogemusest tean, et selline raske hingamine on seotud närvidega, aga kas lapsel võib see ka närvidest olla ja kas see võib mõne aja jooksul mööduda. (Laps on üldiselt olemuselt selline emotsionaalne: kardab igasuguseid asju, iga asja peale on nutt varuks jne.)

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Raske hingamise või ohkamise põhjuseks võib olla närvisüsteemi eripära. Kui raske hingamine tekib ainult teatud situatsioonis ning öösiti või huvitava tegevuse juures ohkamine ununeb, on see tõenäoliselt põhjustatud närvisüsteemist. Eriti kipuvad ohkama just tundliku närvisüsteemiga ja emotsionaalsed lapsed.
Kui aga laps kurdab ka rasket hingamist, siis soovitan kindlasti pöörduda esmalt perearsti poole, kes kuulab lapse kopse ja vajadusel teeb röntgenpildi. Kui ohkamisega kaasneb ka köha või kurdab laps köha ja hingamisraskust füüsilisel koormusel peaks last konsulteerima allergoloog, et välistada astma.

Edu soovides,
Tiia Voor