2,7a Laps on haige 30.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mida teha lapsel on 39 palavik juba eilsest saati.Hommiku poole andsin talle paratsetamooli ja siis läks palavik alla.Aga nüüd hakkab jälle palavik kõrgeks minema just kraadisin oli 38,8 Haigus algas tal nii pühepäeval hakkas hästi palju aevastama ja tuli nohu ja eile oli tal juba palavik ja täna tekkis tal ka köha.Tegin talle kummeli auru ka aga kardan,et ta võib hingest kinni jääda,sest oleme temaga juba 3 korda haiglas olnud.Kui tal kõha on ja palavik ka on tal tekkinud ka kõriturse ja astmaatiline bronhiid.Ta on üldse viimasel ajal nii palju haige olnud nii kui õue läheme on ta kohe haige.Mida küll teha palun aidake?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui lapsel tõuseb palavik üle 38,5 kraadi peab andma palavikku alandavat rohtu, milleks sobivad Paracetamol või Ibuprofen. Vajaliku ühekordse annuse saate arvutada järgmiselt: Paracetamol 10-15 mg kilogrammi kehakaalu kohta (näiteks kui laps kaalub 15 kilo on sobiv annus 150-225 mg) ja Ibuprofeni annus 10 mg (15-kilone lapsele 150 mg). Ravimit võib anda kuni 4 korda päevas. Soovitan veel anda rohkelt juua. Auru tegemiseks sobib väga hästi ka kartulikeeduvesi ja 0,9% keedusoolalahu. Kui aga on oht kõriturse tekkimisele, sobib väga hästi just külm õhk, mis vähendab kõris tekkivat turset või siis soe ja niiske õhk, näiteks aurune vannituba.
Teie kirjelduse järgi tundub, et laps on saanud ühe järjekordse viirusnakkuse ehk siis rahvakeeles külmetushaiguse. Kuidas külmetushaigusi vältida? Väikelapsed põevad kuni 8 viirusnakkust aasta jooksul ja seda peetakse normaalseks. Kindlasti põevad sagedamini lasteaias käivad lapsed. Üks viirusnakkuste vähendamise võimalus on hoiduda rahvarohketest kohtadest, kus talvisel perioodil on suure tõenäosusega mõni tõbine, kellelt laps saab viirusnakkuse.
Kui lapsel tekib hingamisraskus, siis peate kiiresti pöörduma haiglasse või perearsti juurde. Kui lapsel on olnud kolm või rohkem astmaatilise bronhiidi episoodi, peaksite minema allergoloogi konsultatsioonile, sest korduvad bronhiidid võivad viidata algavale astmale, mis vajab uuringiud ja püsiravi.

Edu soovides,
Tiia Voor