coli bakter 28.05.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
meie 3 kuusel tüdrukul leiti uriiniproovist see bakter. Muidu laps paistab päris terve, palavikku ei ole, ainult olen märganud vahel, et pissides ta punnitab, nagu kakades. Sageli on hakanud järsku ka une või kasvõi poole naeru pealt väga kõvasti nutma. Seni oleme selle gaaside süüks ajanud, aga kas ka see bakter võib valu talle teha? Raviks kirjutati Bactrimi, aga selle peale läks teisel päeval lapsel kõht lahti, kaka roheliseks, vereniidid sees, et arst käskis rohu andmise lõpetada. Kõhu raviks gefilus ja smecta. Kui kõht korras, siis pidime uue pissiproovi viima. Kuidas veel colibakterit ravitakse kui lapse kõht antibiootikumi ei kannata? Või ei ravitagi siis? Olen lugenud, et see bakter võib kakaga sattuda lapse kuseteedesse, aga mismoodi seda edaspidi ära hoida, rinnapiimal on lapse kaka ju vedelam ja tüdrukul võib see ju ikka ka ettepoole välja minna. Mida teie raviks soovitaks?
Tänud!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kui uriinis on kolibakter, võib viimane olla uriini sattunud just roojast. Uriini uurime mikroobidele ainult siis, kui imikul on kõrge palavik, samal ajal ei ole nohu-köha. Sellisel juhul tekib kahtlus ägedale neerupõletikule ja viimase kahtlusel tehakse uriinianalüüs, uriini külv mikroobidele ja ka vereanalüüs. Äge neerupõletik kulgeb ajaliselt sündinud imikul pea enamasti kõrge palavikuga. Teie lapsel on äge neerupõletik ehk püelonefriit väga ebatõenäone. Roheline kaka ja verekiud võisid tõesti olla tingitud ravimist.
Kolipisikut ei ole vajadust ravida, kuna lapsel ei ole kahtlust põletikule kuseteedes. Mitmetes uurimustes on leitud, et kui lapsel ei ole neerupõletiku tunnuseid ja uriinist leitakse kolipisik, siis võib antibiootikumi kasutamine viia niikaugele, et normaalselt sooles olevad mikroobid hävivad ja kolipisik võtab tõesti võimust ning tekibki palavik ja äge neerupõletik.
Tütarlastel on head anatoomilised eeldused haigustekitavate kolipisikute levikuks kuseteedesse, aga on vaja veel mitmeid lisategureid, et areneks neerupõletik. Näiteks, kõik kolipisikud ei tekida haigust, kõigil ei rända mikroob kusepõiest üles jt. Tütarlastele õpetatakse pepupühkimist eest taha suunas, et rooja satuks võimalikult vähe kusiti välisava piirkonda.
Osa imikuid ponnestab nii urineerimisel kui ka kakamisel, haigust või põhjust, miks see nii on, enamasti ei leita.
Parimate soovidega

Heli Grünberg