köha & mesi & värske õhk 16.02.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel vanust 1.a ja 10k. Tal on palavikuta nn kuiv köha ja teatud määral nohune/ kinnine nina. Annan Prospani ja teen jalavanne ning määrin meega rindkeret, kuna seal kergelt krõbiseb + on kuula kuidas väljanuuskamata nohu ninaneelus edasi-tagasi liigub.

Kas sellises vanuses laps võib juba tarvitada mett (kas siis lusikalt limpsides või tees lahustatuna)? Mee suhtes allergiat ei paista olevat kuid olen kuulnud väiteid, et selles vanuses laps ei tohiks mett tarvitada.

Mia arvata väitest, et hoolimata sellisest tervislikust olukorrast peaks kasvõi 30 min päeva kohta õues viibima? lapsel esineb ca 1 või 1,5 tunni kohta 1-3 korralikku köhahoogu rääkimata öistest 3-5 korrast.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Mett võib lapsele anda ja Teie senine kogemus on, et lapsel ei ole tekkinud allergiailminguid. Mesi on teada ja tuntud allergeen ja see on ka üks põhjusi, miks väikelastele mesi mitte alati ei sobi. Teine küsimus on, miks lapsel on köhahood. Napib andmeid, kaua selline köha kestnud on. Ka viirusinfektsioon võib põhjustada läkastavaid köhahooge. Sel juhul oli laps arvatavasti nädal-paar tagasi ägedalt haige ja köha on veel jäänud. teine läkastavate köhahoogude põhjustaja on läkaköha. Kui laps on vaktsineeritud, siis läkaköha olla ei saa. Peale läkaköha on veel infektsioone, mis läkaköhataolist köha põhjustavad. Ja vahel tuleb mõelda ka võõrkeha sissehingamise võimaluse peale, juhul kui köhahood taanduma-harvenema ei hakka. Viirusinfektsiooniga kaasnev köha väheneb ja taandub 2-3 nädalaga.
Kui lapsel ei ole palavikku ja ta on rõõmus ning aktiivne, võib õue minna.

Head tervist soovides
Heli Grünberg