Kas kõht on korras? 10.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Grünberg,
meie 1-kuu ja nädalasel poisil juba paar nädalat kaka imelik - kord kollane, kord roheline, kord vedel ja limane ning lõhnab hapukalt. Kakaproov sai tehtud, oli korras. Perearst arvas, et see on värske söömisest (kurk, tomat, pirn). Laps on rinnapiimatoidul; esimese kuuga võttis 900g juurde; roojab pea iga toidukord (hommikuti küll tekitab see talle pingutust, läbi nutu saab kakatud, siis jälle hea olla ), piima "mulksutab" välja harva; kaelal, meelekohtades ja natuke ka põskedel punnid - nende kohta arvas perears, et on higistamisest. Poiss on muidu ise rõõmus, magab kenasti, sööb hästi. Ise söön tavalist toitu, piima ei joo, kuna tekitas lapsel gaase. Piimatoodetest tarbin Gefiliuse keefiri, vahest kohupiima , juustu ning biojogurteid.
Mida arvata? Perearst ütles küll, et muretsemiseks pole mingit põhjust, aga mure siiski on.
Parimate soovidega Teid ette tänades - Marge

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Rinnapiimatoidul olev imik roojab tavaliselt iga toitmiskorra järel ja roe on rinnapiimatoidul vedelapoolne ja hapuka lõhnaga. Lima võib olla üksikute niitidena. Sage roojamine on rinnapiimatoidul oleval imikul tingitud sellest, et piimasuhkrut lõhustavat ensüümi- laktaasi on vähe ja sätitud on see nii seetõttu, et roojamine olekski sage, sest siis viiakse kollasuse ainet, bilirubiini, kiiremini seedetraktist välja. Kui imik võtab hästi kaalus juurde, on seedehädadega seotud haigused vähe tõenäosed, sest mitmete haiguste üheks avalduseks on küll kõhulahtisus, aga laps võtab siis ka kaalus vähe juurde või puudub kaaluiive üldse. Ja esimestel elukuudel hakkab sel juhul häiruma ka pikkuskasv. Teie imikul ei ole kõhulahtisust ja rooja analüüs on korras. Nahal olevat löövet peab ise nägema, et arvamust põhjuse kohta võiks avaldada. Lehmapiimavalgu talumatuse korral võib ka olla lööve, aga siis on löövet rohkem ja ka muid probleeme on lisaks. Kirjelduse järgi ei tundu imikul küll haigust olevat ja põhjust muretsemiseks ei ole. Vaadake aadressil zone.ee/vastsundinute imikute hooldusega seonduvat, ehk on abiks.
Parimate soovidega
Heli Grünberg