kõhukinnisus 04.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps käis kakal tavaliselt iga päev, vahel harva üle päev.
Nüüd peale detsembris põetud tuulerõugeid kui pepu vahe oli valus ei tahtnud ta kakale minna. Saime sellest peaaegu üle, kuid siis läks pepu vahe jälle valusaks, siis leiti lapsel ussid. Tegime läbi ussi vastase kuuri. Enam pole pepu vahe valusaks läinud, kuid laps keeldub kakale minemast.
Laps käib kakal kaks korda nädalas, kaeba kõhu valu.
Kui vahe oli pikem kui neli päeva oli tal palavik. Viimati oli vahe viis päeva, palavik tõusis 38-ni ja ta oksendas,panin talle Microlax. Pärast seda käis ta kakal ja palavik andis järele.
Viimasel kuul olen talle regulaarsel andnud Duphalaxi.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Lapse vanus ei selgu, kuid potikartus on tavaliselt väikelapseea probleem. Potikartuse kujunemise põhjuseks on kõige sagedamini eelnev valuliku roojamise kogemus. Sageli kulub päris palju aega enne kui laps potikartusest üle saab. Tundub, et Duphalaciga ei ole õnnestunud roojamassi pehmeks saada ja laps roojab suhteliselt harva. Potikartusest ülesaamiseks on rooja vedelamaks-pehmemaks saamine oluline. Kõigepealt võiks proovida Guttalaxi 8-10 tilka õhtul nädala aega. Eesmärk on saada roe võimalikult vedelaks, nii et "kinnihoidmine" hästi ei õnnestu. 15-20 minutit pärast hommiku-, lõuna- ja
õhtusööki oleks vaja laps potile panna. Oluline on saavutada nn potilkäimise harjumus. Algul ei pruugi potilepanek õnnestuda, aga tuleb säilitada kannatlik ja rahulik meel ja kui asi õnnestub, tuleb last kiita. Toidus peaks suurendama vedeliku ja kiudainete hulka. Eriti sobiksid mehud, kuna mehus on rohkem kiudainet kui mahlas. Toiuainetest peaks menüüs olema teraleib, juurviljad. eriti palju on kiudainet kliides. Kliisid võiks lisada (peita) teelusikatäie näiteks jogurtisse. Kui olete andnud Guttalaxi nädalapäevad ja saanud rooja vedelamaks ning laps hakkab roojama iga päev ning vaevusteta, jätkake Duphalaci. Kui Guttalaxiga ei õnnestu lapse roojamissagedust igapäevaseks saada, vajaksite laste gastroenteroloogi abi. Kindlasti ka siis, kui saate lapse rooja vedelamaks ja roojamise sagedasemaks, kuid kõhuvalud või palavikud püsivad. Lähtusin nõuannetes sellest, et laps on väikelapseeas-2-3-aastane.
Edu!
Heli Grünberg