Minestamine 23.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Peagi 13 aastaseks saav poeg on väga mures, kuna aina sagedamini tuleb talle peale minestamise tunne. Siis ümbritsev müra tundub väljakannatamatu, ei saa aru, mis toimub, peale tuleb hirm. Seda on ette tulnud koolis söögivahetunni ajal, rahuliku emakeele tunni ajal, tennisetreeningul jm. Reaalselt minestanud on ta umbes 6 aastaselt vereproovi andmise järel. Esimest korda tuli minestamise tunne peale selle õppeaasta alguses. See tunne tekitab talle suurt hirmu ja stressi. Palun andke nõu, millest see võib olla tingitud ja kas peaks mõne arsti poole pöörduma.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Selles vanuses tuleb minestamist e sünkoopi suhteliselt sageli ette. Enamasti küll minestab nooruk püstiseismisel. Kirjelduse järgi on Teie pojal minestamist ka füüsilisel koormusel (trennis) ja rahuolekus istumisel. Sellistel juhtudel oleks kindlasti vaja laste südamearsti e kardioloogi konsultatsiooni, et välistada nt südame rütmihäire või mõni muu südamehäda "äravajumise" põhjusena ja kindlasti on vaja välistada ka epilepsia (langetõbi) võimalus. Mitte kõik epilepsia variandid ei kulge krampidega, epielpsia võib olla peidus ka "äravajumishoogude" taga.
Head tervist soovides
Heli Grünberg