loid imik? 19.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on mure enda 3-nädalase poja pärast. Paaril viimasel päeval on tal olnud tõsised gaasivalud, mis ei lase tal umbes pool päeva rahulikult süüa-magada. Olukorrale toob leevendust see, kui laps lõpuks kakab - korraga suure portsu. Seejärel jääb laps magama ja tegelikult see mulle muret valmistabki, sest ta võib järgnevalt magada terve õhtupooliku ja ei ärka õieti isegi selleks, et süüa (imik võiks ju süüa umbes 3 tunniste vahedega?). Eile äratasin ta õrnalt pärast kuuetunnist magamist, siis sõi ta minu arvates koguseliselt küll hästi (kaalu järgi umbes 100 g), kuid imes loiult ja aeglaselt, praktiliselt ikkagi magas kogu aeg. Pärast magas jälle lihtsalt edasi... Täna on kordunud seesama asi, kõigepealt gaasivalud ja siis uinumine. Kas niisugust magamist võib pidada normaalseks (arvestades näiteks eelnenud gaasivaevusi) või peaks muret tundma? Minu muret süvendab teadmine, et olin raseduse ajal streptokoki kandja, sain 2x ravi penitsilliiniga ja profülaktilise süsti sünnituse ajal. Samas lugesin, et bakter võib ikkagi lapsele teatud tingimustel üle kanduda ja arsti juurde tuleks minna kohe, kui laps muutub loiuks, keeldub toidust, tõuseb palavik jne. Palavikku pole, toidust laps ka ju otseselt ei keeldu, aga see unisus teeb siiski murelikuks. Vabandan, et kiri sai väga pikk. Tänan Teid väga nõuande eest! Katrin

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Ei olegi muud head nõu, kui et peaksite last lastearstiga konsulteerima. Gaasivaevuste üheks põhjuseks imikul võib olla ema toit nt. rohke piimajoomine, apelsini või õunamahl jt. Loiduse ja loiu imemise põhjus imikul tahab aga kindlasti põhjuse selgitamist. Oluline on kontrollida, milline on kaaluiive ja palju muudki.
Edu!
Heli Grünberg