S-ALAT kõrge 15.10.14 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Olen viimase aasta jooksul korduvalt vereproove andnud ning sealt paistab, et maksanäitajad on kohati kõrged.

Kuupäeva järel on vastavalt S-ALAT ja S-ASAT analüüsi vastused:

Kas peaksin nendele näitudele kõrgendatud tähelepanu pöörama? Alkoholi pole tarbinud alates maikuust. Toodud näitudest tundub viimane kõige muret tekitavam. Kas midagi muudest seonduvatest asjaoludest alljärgnevalt võib mõju avaldada?
* augustis oli mul mandlioperatsioon
* oktoobris tuvastati bakteriaalne prostatiit (mis võis olla juba maikuust alates)
* juba jaanuari vereanalüüsides on olnud ka kõrgenenud eosinofiilide arvud (# kuni 20) ning üld IgE ~400.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Seerumi ALAT väärtuse kohta võiks öelda nii, et tegemist on ensüümiga ja selle väike suurenenud kontsentratsioon, mis teil jääb ülemise referentspiiri (normi) lähedale ei tähenda kindlat haiguslikku muutust. Samuti ei ole ALAT seotud ainult maksanäitajatega.
Kui teil ei ole kaebusi ja kui sellised näitajad nagu LDH, AST, GGT ja ALP (mida teil on ilmselt ka määratud) jäävad normi piiridesse, siis on maksakahjustus äärmiselt vähetõenäoline.
Ensüümide tase iga indiviidi organismis on tõesti veidi erinev ja üldised normipiirid ei pruugi igale inimesele kehtida, see oli ilmselt perearsti juhtu mõte. Olen nõus.
Prostatiit seda näitajat ei mõjuta, vajab enamasti antibakteriaalset ravi ja paraneb mõne aja jooksul.
Üldine IgE viitab allergilise fooni võimalikkusele ja vajaks allergiliste nähtude (perioodiline nina ja silmade kipitus, hingamishäired, nahaprobleemid või seedehäired teatud toitude tarbimisel) täiendavat uurimist.

Täiendavate küsimuste puhul vastan meelsasti.

Lugupidamisega

Marge Kütt