Ferritin kõrge 27.04.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

11.a tütrel ferritini näit 166,3, mis on normist üle kahe korra kõrgem. Teised näitajad olid normis, ainult D-vitamiini näit normist madalam, 65.
Analüüsi määras spordiarst, kuid spordiarsti juurde saame alles 3 nädala pärast. Küsisin perearstilt infot, ainuke vastus oli, et oodake ära spordiarsti kommentaar.
Laps oli 3 nädalat tagasi haige, mitu päeva 39,5 palavik, kas see võib veel siiani mõjutada ferritini näitu. Minu endal on diagnoositud tõeline polütsüteemia ja seepärast olen murelik. Kas peaks paluma perearstil teha mingisuguseid täiendavaid analüüse, nt maksanäitajad? Kindlasti peaks tegema ka kordusanalüüsi ferritini suhtes, aga mis peaks olema intervall selle tegemiseks?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Jah, ferritiin ei ole mitte ainult rauavarude marker vaid ägeda faasi valk. Kui lapsel oli palavik ja ta oli haige, siis suurenenud ferritiini näitaja võib olla sellega seotud. Ferritiini näitu võib kindlasti korrata ca 2-3 nädala pärast.
Täiendavaid uuringuid eriti vaja ei oleks, kui laps on paranenud palavikuhaigusest. Peab andma lihtsalt veidi aega, et ka ferritiini näit normaliseeruda jõuaks.

Lugupidamisega
Marge Kütt