Raua analyys 18.01.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, Olen taimetoitlane. Raua analüüs natuke ebaselge. Perearst ei osanud kommenteerida, ytles, ei nii head rauda ei ole ta isegi lihasööjatel näinud. Elan välismaal ja spetsialisti juurde momendil ei pâäse. Kas on põhjust muretsemiseks. Võib see viidata raua üleküllusele kuigi ferritin on Normis. Voi võiksin teha lisaanalyysid? Pilt manuses
Samuti MCV(99.8) ja MCH(33,6) on kõrgem

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vaatasin üle teie raua uuringud. Jääb mulje, et tarvitate rauapreparaate? Sellest võib olla seerumraua väärtus suurem, kuna laboratoorselt määrame me nii organismis endas varuks olevat kui ka tablettidena sissevõetud rauda. Samas on rauadepoo üsna hästi täitunud (ferritiin), seega tundub, et rauaga teil probleeme ei ole. Kui olete taimetoitlane, siis perioodiliselt tuleb rauapreparaate siiski tarvitada ja teie praegune seisund viitab, et olete optimaalselt rauda tarvitanud.

Teeksin ettepaneku kontrollida ka B12 vitamiini ja foolhappe taset, kuna ülemise referentspiiri lähedal olevad MCV ja MCH viitavad sellele, et teie punavererakud on pigem suured kui väikesed. Ja see sobib rohkem B12 ja foolhappe kui rauapuudusele.

Lugupidamisega
Marge Kütt