Rauapreparaadid ja ferritiini tase 15.04.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Pärast synnitust 2017 a oli raud läinud väga madalaks ja sain hiljem ka teada,et peaaegu oli vaja vereylekannet, seda aga ei tehtud. Ja ka ei raagitud ,et peaksin rauda vms sooma.
Synnitasin Kreetal. Nyyd elan Soomes ja siin avastati 2021 a rauapuudus aneemia. Frrritiin oli 3. Sain 2x100mg rauda 3 kk.Ferritin oli 30ga midagi. ja siis oeldi,et vajadusel syya rauda veel 100mg päevas. Sealt alates olen enamvahem koguaeg rauda soonud, vahepeal ise väikesed 1-2 nadalased pausid olen teinud. Ferritin on k6ikunud 7-23 vahel... Kuna vererohked paevad on olnud siis soin Slinda tablette 5 kuud ja selle ajaga lakski ferritin 23 peale. See hormoon aga hakkas jamama ja hakkasid päevad iga 2 nadala tagant...lopetasin Slinda, lekkisin erinevatel aegadel, ferritin langes. Soin ikka rauda. Mingid kuud hiljem sain Mirena spiraali...see tekitas jubedaid valusid ja p6letikku,pidin kuu aja parast valja votma. Peale seda oli ferritin 8. Soin rauda. See oli veebruaris. Nyyd kaisin 8.aprill uue arsti juures,kes tegi kolmiktesti. Tulemused : P-Ferrit 15, P-TfR<0,5, fP-Transf 2,08, fP-Fe 30,0 , fP-Trf-esat 55
Arst yrtles,et raud on okei ja ferritin on madal,aga see yksi ei loen midagi,sest raud on korras. Ytles ,et ei pea enam rauda sôôma . Minul tekkis mure,sest tean,et alati kui mu ferritin alla 15 siis mul uimane ja halb olla,tasakaalu haired,brainfog,hirmud,peavalu,n6rkus. Teisi raua arve pole mul varem kunagi moodetud. Ja nyyd hakkasid mul päevad..juba 4. Paev. Olen votnud Eestist ostetud rauda 3 paeva ( SmartHit Ferrum. Tohus imendumistehnoloogia). Sest kardan,et veritauseat laheb ferritiin liiga alla. Kas palun annate nou,mida teha..kas tohin rauda syya voi ei tohi? Mis peaksin edasi tegema...arstile saab alles 3 kuu parast ja temanprobleemi ei näe..minu elu juba 3 a rikutud...symptomid koguaeg hullud. Poletikunäidud jms on varasematea vereproovides korras olnud...

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan aru, et teie probleem on vererohketes menstruatsioonides ja sellest tingitud rauapuudusest.
Kahjuks ei ole te kaasa pannud hematoloogilise uuringu tulemust, mis aitaks hinnata, kuidas rauapuudus kliiniliselt väljendub.
Seega minu soovitus on lasta arstil hinnata hematoloogilist uuringut ja ferritiini väärtust.
Raua kui markeri kliiniline väärtus on väga tagasihoidlik ja selle pidev määramine ei ole kliinilises praktikas põhjendatud. Seda just seetõttu, et kui inimene tarvitab suu kaudu rauda juurde, siis raua määramisel seerumis määrame me just seda rauda, mida tabletina juurde võeti. Tulemus on seega kliinilises mõttes ebaoluline. Palju olulisem on ferritiini ja näiteks transferriini lahustuvate retseptorite uuringute tulemused, mis aitavad hinnata organismi rauavarusid ja nende alusel otsustada rauaravi vajaduse üle.
Ehk minu soovitus oleks rauaravi jätkata, rauda seerumis mitte määrata ja jälgida ravi hematoloogilise uuringu tulemuse ja rauavaegusaneemia markerite kaudu, mille hulka raua väärtus ei kuulu. Ravi peaks juhtima muidugi perearst.

Lugupidamisega
Marge Kütt